Komiksy

Najlepšie grafické romány, aké kedy vznikli

Najlepšie grafické romány a tento výber je založený na dielach, ktoré fungujú ako samostatné knihy. Inak povedané, ich príbeh nie je rozdelený do desiatich sérií ako tomu pri komiksoch často býva. Aj z tohto dôvodu mi príde vhodnejšie použiť názov grafický román, než komiks. Veľký rozdiel v tom však nehľadajte. Týmto by som chcel skôr zodpovedať otázky, prečo nie sú vo výbere také skvosty ako Sandman alebo Sága.

Batman: Návrat temného rytiera

Najznámejšie dielo Franka Millera, okrem 300, má právoplatné miesto vo všetkých podobných zoznamoch. Ak by ste si mali vybrať len jeden komiks, ktorý by ste si mali a chceli prečítať, Návrat temného rytiera je silný kandidát na zváženie. Miller dokázal urobiť zo starnúceho Batmana oveľa ľudskejšiu a tragickejšiu postavu a silno ovplyvnil nasledujúce diela populárnej kultúry. Ide o ucelené dielo s neodvratnými rozhodnutiami a závermi, ktoré sa vymyká ostatným príbehom. A síce existuje animovaná adaptácia, tento grafický román by ste určite nemali prehliadnuť.

Watchmen

Podobne ako Batman Franka Millera, stojí na popredných miestach najlepších komiksov, aké boli kedy napísané, aj Watchmen alebo Strážcovia Alana Moora. Moore si dokázal preformovať príbehy o superhrdinoch a pridať im oveľa vyzretejšiu a vážnejšiu podobu. Watchmen je komiks, ktorý podobne ako iné Moorove diela, neostáva na povrchu. Naopak, filozofické témy a večné otázky ľudstva sú častým poznávacím rukopisom autorových diel a ani tento grafický román nie je výnimkou.

Z pekla

Príbeh Jacka Rozparovača je prepracovaná sonda do anglickej spoločnosti na konci 19. storočia. Alan Moore prechádza od histórie cez slobodomurárov, po architektúru londýnskych kostolov až po reálne a slávne postavy umelcov. Z pekla pôsobí takmer ako dokument. Jeho atraktívnosť pripomína atraktívnosť Da Vinciho kódu alebo iných románov zaoberajúcich sa skutočnými historickými udalosťami. Čiernobiely formát potom len pridáva na stiesnenej a hororovej atmosfére. 

V ako Vendeta

Ďalší Alan Moore, ďalšie majstrovské dielo. V ako Vendeta je azda jeho najpolitickejší grafický román, ktorý silno pripomína dystopické diela ako 1984, Prekrásny nový svet alebo Fahrenheit 451. V tomto prípade sa nachádzame v totalitnom Anglicku, proti ktorého fašistickej vláde sa postaví tajomná postava V s dnes už tradičnou maskou Guy Fawkesa na tvári. V istom zmysle ho môžeme brať ako takého superhrdinu. Jeho boj je však človeku oveľa skutočnejší a ideovejší. Je to boj proti fašizmu, útlaku a neslobode.  

Maus

Známe dielo Maus Arta Spiegelmana bolo originálne rozdelené do dvoch častí, my si ho však dnes môžeme ľahko kúpiť ako jednu knihu. Príbeh z druhej svetovej vojny o prenasledovaní Židov má síce ľudské postavy vymenené za zvieratá, tento štýl mu však len pridáva na sile. Židia tu figurujú ako myši, nacisti ako mačky, Poliaci ako prasatá, Francúzi ako žaby, Američania ako psi. Silná symbolika funguje výborne najmä vzhľadom na reprezentáciu Židov a nacistov, s menším pochopením sa naopak stretla reprezentácia Poliakov. Príbeh je však tradičným znázornením nacistického prenasledovania židovskej menšiny, pričom Spiegelman sa sústreďuje na viaceré problematiky a situácie, ktoré z tohto hrôzostrašného obdobia vzišli.      

Sochár

Príbeh o mladom umelcovi, ktorému sa nedarí presláviť, a preto požiada diabla o pomoc. Ide o moderné prevedenie faustovskej legendy, s tým rozdielom, že autor komiksu Scott McCloud výborne spracováva mladšiemu publiku tematiky slávy, šťastia a lásky. Jeho mladý umelec David je prototypom mladého človeka túžiaceho po večnej sláve a uznaní. Boj s chudobou a anonymitou je svetsky frustrujúci a pre každého začínajúceho a ambiciózneho človeka, veľmi známy. Sochár má krásne ilustrácie a ako 500 stranová kniha naozaj pôsobí ako hlboký grafický román. Navyše, kniha má v sebe veľmi intímny a citový náboj, ktorý sa dotkne nejedného čitateľa.  

The Arrival

The Arrival je grafický román, ktorý je založený len na obrazovom šírení myšlienok. Absencia písaného slova nie je len štýlovým prvkom ako skôr symbolickým. Grafický román rozpráva príbeh imigranta, ktorý opúšťa svoju rodinu, aby pre seba aj pre nich našiel šťastie v ďalekej cudzine. Autor diela Shaun Tan čitateľovi výborne približuje celkovú skúsenosť odchodu z domoviny, samotu nového prostredia a hľadanie nového života. Kratučká kniha má nádherný vizuál, ku ktorému sa budete vždy radi vracať.

Blankets

Viac ako 600 strán životopisného príbehu o dospievaní výborne definuje označenie grafický román. Autor knihy Craig Thompson rozpráva svoj intímny príbeh o rodine a prvej láske s nezvyčajným citom. Nečakajte však nič strhujúce. Ide o veľmi osobné rozprávanie, rozdelené do života definujúcich momentov. Čiernobiely svet pod snehovou pokrývkou pôsobí až takmer magicky, čo skvele dotvára Craigovo uvažovanie nad životom a nad jeho láskou k Raine. Rovnako ako u Sochára, aj táto kniha v sebe ukrýva hlboké citové vyznanie, ktoré sa zaručene zahryzne do čitateľovho srdca.

Nimona

Nimona síce vychádzala na internete na pokračovanie, autorka Noelle Stevenson ju však vydala ako samostatné a ucelené dielo v jednej knihe. A to je dobre, pretože Nimona je vtipná, vážna, akčná aj senzitívna. Príbeh je o mladej dievčine schopnej na seba brať hocijakú podobu, ktorá sa stane pravou rukou zlosyna Blackhearta. Jej povaha je bláznivá, zbrklá aj zlomyseľne vtipná, ukrýva v sebe však bolestivé tajomstvo. Stevenson skvele spája rozličné svety do jedného stredovekého fantasy s prvkami dnešnej doby. Spolu s kúzelnými postavami, ktoré majú hĺbku aj cit, to potom funguje výborne.

Palestína

Joe Sacco je žurnalista, ktorý cestuje po problémových oblastiach dnešného sveta a svoje skúsenosti a príbehy vydáva v komiksovej podobe. Palestína je grafický román, ktorý ponúka pohľad do každodennej reality v Pásme Gazy a západného brehu Jordánu na prelome rokov 1991 a 1992. Sacco nám detailne odhaľuje útrapy a ponižovania Palestíncov, a tak objektívne ako sa len dá, zaznamenáva vlastné skúsenosti, či už z jednej alebo druhej strany. Navyše je jeho rozprávanie vždy doplnené jeho vlastnými subjektívnymi pocitmi z človeka, ktorého spovedá alebo z daných situácií.     

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *