Komiksy

Temnými hvozdy: Strašidelné príbehy príjemne zamrazia

Tajuplná atmosféra hlbokých a neprebádaných lesov fascinuje nejedného čitateľa. Lesy odnepamäti podnecovali v ľuďoch predstavivosť. Stali sa zdrojom mnohých príbehov, rodiskom fantastických bytostí, strašidelných stvorení a fascinovali pri práci nejedného umelca. Od Eposu o Gilgamešovi s Cédrovým lesom až po Zakázaný les v Harry Potterovi, toto nebezpečné miesto, opradené bielym závojom tajomna, malo v literatúre vždy svoje dôležité miesto. A podobne to platí aj pre komiks, Temnými hvozdy (orig. názov Through the Woods).

Je to podobné, ako keď nás v úvode knihy víta (možno) sama autorka knihy, Emily Carrollová. Ako malé dievča si večer pred spaním rada čítala pri svetle lampičky. Jej svetlo ju ochraňovalo pred všadeprítomnou tmou. Tú tmu si dievča tak silno uvedomovalo, že sa lampičku vždy bálo vypnúť. Jej neistý strach nepramenil ani tak z temnoty izby, ako skôr zo stvorenia číhajúceho v tej temnote. Ak by dievča lampičku vyplo, mohlo sa veľmi ľahko stať, že to stvorenie by ju do tej temnoty stiahlo. Detská izba je síce na míle vzdialená temnému lesu, no spomínaný strach pretrváva a prelína sa celým dielom.

Temnými hvozdy je komiks pozostávajúci z piatich strašidelných príbehov. Zatiaľ, čo niektoré príbehy pripomínajú slávne hororové poviedky Edgara Allana Poea, iné majú svoj základ v tradičných rozprávkach, ako je napríklad Červená čiapočka alebo Modrofúz.

V každom prípade ide u každej epizódy o hororové rozprávanie. Každý jeden príbeh je založený na temnej melancholickej atmosfére a hrôzostrašných okolnostiach. Či už sa s čerstvou nevestou snažíme odhaliť pôvod záhadného ženského šepotu, vychádzajúceho z pod parkiet majestátneho zámočku jej nového manžela, alebo sa staneme svedkami podivuhodného osudu dvoch dievčat, vydávajúcich sa za falošné média, schopné komunikovať s prízrakmi. Spoločným prvkom každej epizódy je mrazivá atmosféra z prítomnosti niečoho cudzieho. A niekedy je nám to cudzie oveľa bližšie, než by sme si mohli myslieť. Najmä vtedy, keď tie najhoršie monštrá vychádzajú z nás samých.

Po textovej stránke je autorka vhodne stručná až poetická. Jej vety prenikajú až do morku kostí. Jej rozprávanie je založené na tradičnom, rozprávkovom výklade. Niekedy je so slovíčkami viac rytmická a hravá. Pripomína to staré, mrazivé balady od Erbena alebo spomínaného Poea. Inokedy ide o priamočiarejšie príbehy s menej lyrickým prednesom. Netreba sa však toho báť, pretože o poéziu určite nejde. Poetika niektorých epizód skôr spočíva vo vyvrcholení príbehu, ktorý nás občas vyzýva k zamysleniu. Opatrnosť s množstvom využívaného textu je určite pozitívom. Sila komiksu často spočíva práve v týchto tichých paneloch bez jediného slova, bez jediného zvuku. V týchto tiesnivých momentoch očakávaného dejového zvratu sa nachádzajú najsilnejšie momenty.  

Najpôsobivejší je komiks práve v ilustračnom prevedení. Carrollovej svet je ponurý a príjemne melancholický.

Carrollovej štýl je znateľne inšpirovaný Edwardom Goreym. To je viditeľné najmä na jej postavách. Nálada obrazu je pochopiteľne melancholická, čomu korešponduje aj všadeprítomná temnota. Nemusíme sa automaticky nachádzať v temnom lese, aby nám jeho tajomné vlastnosti autorka neprenášala do interiérov miestností. To nám dáva jasne na vedomie už v spomínanom úvode knihy. V niektorých prípadoch je maľba viac nasmerovaná do spomínaného poetického teritória. Niekedy je to snová zasnežená krajina, inokedy ide doslova o nočnú moru. Všetko pohlcuje tieň a dlhé a kostnaté vetvy stromov. Je to presne ten strašidelný štýl gotického hororu, ktorý má medzi čitateľmi početnú fanúšikovskú základňu. Temnými hvozdy preto veľmi pekne zapadá do tohto atraktívneho sub-žánru a ako horor funguje veľmi dobre.

Komiks sa rýchlo číta, no zaslúži si opakovanú návštevu. Jeho atmosféra je totiž ako stvorená pre ponuré jesenné dni. Ak má čitateľ rád Burtonovu rannú tvorbu, ak obľubuje Vincenta Pricea, Edgara Allana Poea, Edwarda Goreyho, gotický horor alebo britskú melanchóliu viktoriánskeho obdobia, potom je komiks Temnými hvozdy preňho ako stvorený. Vynikajúci záver knihy o psychopatickom prerozprávaní Červenej čiapočky je výborne trefný, cynický a mrazivý. Presne ako celý tento skvelý komiks pre tých, čo sa radi boja.    

  • Originálny názov: Through the Woods
  • Autor: Emily Carrollová
  • Počet strán: 208
  • Jazyk: český
  • Vydavateľstvo: ComicsCentrum, 2017
  • Preklad: Alexandra Niklíčková

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *