Knihy,Recenzie

Vesmír recenzia: Cesta vesmírom je úžasnejšia, než si dokážeme predstaviť

Nad knihou ako Vesmír asi netreba zbytočne polemizovať. Stačí povedať, že je to kniha, ktorú by si mal prečítať úplne každý. Potom už len závisí od toho, či človeka zaujíma jeho vlastné stvorenie alebo mu podobné otázky vôbec nič nehovoria. Je to podobná situácia, ako keď sa dvaja hlavní hrdinovia filmu V Bruggách, ocitajú v kostole v rade turistov, aby na vlastné oči uzreli krv Ježiša Krista. Keď jeden z nich znudene navrhne, že počká vonku, ten druhý sarkasticky vybuchne: „Samozrejme, veď je to len Kristova krv!“ Voľne parafrázovane povedané.

Podobne to asi funguje aj pri čítaní knihy ako je Vesmír. Jej autor Andrew Cohen nadväzuje na svoje rovnako fascinujúce dielo Planéty, ktoré napísal v spolupráci s profesorom Brianom Coxom. V prípade Vesmíru napísal Brian Cox predslov, v ktorom mimochodom spomína niečo v podobnom duchu situácii opísanej v úvode tejto recenzie. „Medzi módnymi cynikmi sa úžas nenosí. Ako sa začal vesmír? Ako sa skončí? Aký to má všetko zmysel? Sú to detské otázky? Asi áno. Detinské? Rozhodne nie.“ O tom, že Vesmír nie je žiadna detská encyklopédia sa presvedčíme veľmi rýchlo.

Vesmír ponúka množstvo úžasných informácií.

Akonáhle sa ponoríme do prvej z piatich kapitol s názvom Mimozemské svety a začneme spoznávať prvé exoplanéty, teda planéty mimo našej slnečnej sústavy, neutrónové hviezdy neuveriteľných vlastností alebo Keplerov vesmírny teleskop, najmocnejšiu zbraň pri love mimozemských svetov, ocitáme sa na prahu fascinujúcej cesty. Andrew Cohen výborne balansuje na hranici populárnej vedy a prístupnej fyziky, aby si dokázal úplne každý predstaviť to jedinečné čaro ľudskej vynaliezavosti pri objavovaní vesmíru. Autor knihy vysvetľuje polopatisticky a jednoducho. Vďaka tomu dokážeme pochopiť na akom princípe napríklad funguje Keplerov vesmírny teleskop a aké dosahuje výsledky.

„Vesmír je nielenže čudnejší, ako si predstavujeme, ale aj čudnejší, ako si vieme predstaviť.“ Cituje sa v knihe biológ J. B. S. Haldane. Jeho slová nemôžu viac vystihnúť podstatu nielen vesmíru, ale aj celej knihy o ňom. Stačí, ak sa ešte chvíľu zdržíme pri Keplerovi. Použime ho ako príklad jednej z mnohých fascinujúcich skutočností objavovania vesmíru. Do leta roku 2021 sme objavili celkom 4 352 planét mimo našej slnečnej sústavy.  Z toho Keplerov vesmírny teleskop objavil 60 percent z tohto čísla, čo je 2 414 planét. Šialeným údajom je skutočnosť, že všetkých týchto takmer 2 500 planét našiel Kepler vo vybranom políčku Mliečnej galaxie, čo predstavuje asi 0,25 percenta oblohy.

Vesmír je nepredstaviteľne obrovský. To nám kniha neraz pripomína. Zaujímavé je napríklad prirovnanie rozlohy slnečnej sústavy k svojej galaxii, Mliečnej ceste. Je to ako bobuľa hrozna v porovnaní so Zemou. Pritom Mliečna cesta je iba jedna zo sto až dvesto miliárd galaxií v dosahu! A kto to kedy počul, že molekuly vody sú jednými z najhojnejších vyskytujúcich sa molekúl vo vesmíre?! Potrebujete hyperventilovať? Ja trochu áno. A to sme sa ešte ani nedostali k vzniku vesmíru, k vzniku hviezd, k vzniku našej planéty. Pretože ako sa neskôr ukáže, vo vesmíre so sebou všetko súvisí. Gravitácia je mocná čarodejka, ak by sme to povedali takto prehnane básnicky a môže za vznik jedinečnej rovnováhy, ktorá nám vo finále, ako jedna z mnohých premenných, dala život.

Čudnejší, než si vôbec dokážeme predstaviť.

Nebudeme sa tu teraz zapodievať vznikom nášho sveta alebo vesmíru, keďže by som túto jedinečnú cestu nechcel nikomu vopred prezradiť. Andrew Cohen je predsa len oveľa pútavejší rozprávač. Samozrejme, že ma svrbia prsty a chcem sa o všetkom s niekým okamžite podeliť, pretože ma zachvacuje existenciálna úzkostlivosť, ale ovládnem sa. Myslím, že aj bez môjho vysloveného poukazovania na moje vzrušenie sa dá medzi riadkami veľmi ľahko vyčítať, že tých informácií je kvantum a človek má len toľko priestoru a času. Preto radšej odporúčam siahnuť po knihe a presvedčiť sa sám alebo sama.

Vesmír nám ako kniha ponúka jedinečné informácie. Dozvieme sa nielen o vesmíre, hviezdach a čiernych dierach, ale aj o ľudskej aktivite spojenej s objavovaním vesmíru. Spoznáme množstvo špecifických teleskopov, spoznáme históriu objavovania, spoznáme neuveriteľné súvislosti a pojmy, z ktorých budeme ešte dlho achkať a ochkať. Budeme doslova v úžase čítať o našom vlastnom zrode a ako povedal v citáte spomínaný biológ Haldane, bude to celé ešte čudnejšie, než si vôbec dokážeme predstaviť.

Knihu Vesmír vydáva vydavateľstvo Tatran.     

  • Originálny názov: The Universe
  • Autor: Andrew Cohen
  • Počet strán: 256
  • Vydavateľstvo: Tatran, 2022
  • Preklad: Veronika Maťúšová

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *