Komiksy

Maus: Je komiks o holokauste hrozbou pre deti?

Počiatkom tohto roka, 10. januára, prebehla na základnej škole v americkom štáte Tennessee, porada členov školskej rady, čo urobiť s grafickým románom Maus v učebných osnovách. Konkrétne išlo o údajne negatívny vplyv ôsmych vulgarizmov a jedného zobrazenia nahej ženy, ktoré sa v grafickom románe o holokauste nachádzajú. Terčom knihy mali byť 13-roční študenti, ktorí mali tento slávny grafický román, ovenčený Pulitzerovou cenou, predmetom výuky. Šokujúco, po zdĺhavom zvažovaní pre a proti, sa desiati členovia rady napokon jednohlasne zhodli, že celú knihu zo školských osnov vyhodia úplne. Ironicky, v spojitosti s nedávnym Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu, vyvolala táto skutočnosť univerzálnu vlnu nepochopenia.  

Otázne ostáva, či je holokaust vhodná téma pre 13-ročné deti. Pretože Maus napriek svojej zľahčujúcej zvieracej imaginárnosti (Židia sú myši, nacisti sú mačky) zachycuje holokaust veľmi hodnoverne.

Art Spiegelman napísal biografické dielo založené na skutočných udalostiach, ako jeho rodičia prežili Osvienčim. Násilie, strach a teror sú neoddeliteľnou súčasťou knihy. Je potom mierne mätúce, prečo by sa členovia školskej rady zamerali na vulgarizmy, ako suka (bitch), sakra (God Damn) alebo bastard. Ten jeden obrázok nahej ženy v kúpeľni nemá akýkoľvek sexuálny alebo pornografický podtón. Naopak, je to hrôzostrašná samovražda. Žena si vo vani podrezala žily. Je to násilie. Ale čo iné by sme čakali od knihy, ktorej témou je vražda 6 miliónov ľudí.

Kompromitujúci obrázok s nahotou je na míle vzdialený nahote ako problému.

Tony Allman, jeden z členov rady, dodáva k nahote a vulgarizmom. „(Kniha) zobrazuje ako ľudia visia, ako zabíjajú deti, prečo má vzdelávací systém podporovať tieto veci? Nie je to chytré ani zdravé“. Allman, chce 13-ročným deťom skôr povedať, čo bol holokaust, než im to priamo ukázať. A to dokonca ani v podobe myší a mačiek. Je pravda, že v knihe je explicitne znázornené, ako nacista zoberie uvrešťané dieťa za nohy a tresne s ním o stenu. Ale toto nie je ako zakázať 13-ročnému študentovi pozerať krvavý horor, alebo hrať GTA V, čo aj tak väčšina z nich robí. Úprimne, celé rozhodnutie vyznieva nielen smiešne, ale priam naivne.

Väčšina „detí“ (13-ročných študentov), údajne ani nevie o 11. septembri, tvrdí ďalší z členov rady, pretože ešte neboli ani narodení, takže čo môžeme očakávať od témy holokaustu?

Myslím, že podobné tvrdenie je skôr dôvod k obavám, než argument, prečo knihy zakazovať. Ide skôr o jasné zvolanie začať deti trochu učiť, než im to učenie týmto spôsobom odoberať. Pretože 13-ročné dieťa už pravdepodobne dokáže pochopiť, že svet nie je iba chytrý a zdravý. Naopak, dokáže byť veľmi hlúpy a chorý. A to je história. Dnes nepotrebujeme, aby sa stával holokaust v školách obeťou cenzúry. Práve naopak. Dnes je viac než potrebné, aby deti (13-roční študenti) vedeli, aké zverstvá dokáže človek inému človeku urobiť. Pretože ak neprídu do ich cesty knihy a vzdelanie, príde do ich cesty internet, a ten ako vieme, dokáže rovnako uškodiť, ako pomôcť.

Pozitívom celej tejto nešťastnej udalosti ostáva fakt, že grafický román Maus sa momentálne teší nevídanej popularite. Na Amazone sa kniha momentálne stala jednou z najpredávanejších a aj týmto spôsobom sa kniha opäť raz dostane k širšiemu publiku. Dúfajme, že medzi nimi budú aj 13-roční študenti, ktorých vlastný názor na knihu by taktiež nemusel celej situácii uškodiť.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *