Komiksy

Batman: White Knight – Viac Joker ako Batman

V názve White Knight (Biely rytier) sa skrýva postava Jokera. Nejde o žiadny spoiler, ani o nič zvlášť odhaľujúce. Sám komiks sa hrdo prezentuje sloganom: „Joker goes sane!“ Inak povedané, Joker dostal rozum, Joker je normálny, jednoducho už ďalej nie je psychopatický blázon. A na počudovanie, zdá sa, že ako Jack Napier dokáže byť bývalý super-zloduch rovnako nebezpečný. Najmä pre Batmana.

Batman: White Knight vychádza z nového DC univerza s označením „Black Label“. Ide o komiksy, ktoré sú obsahom viac zamerané pre dospelé publikum. Okrem krvi a násilia, na ktoré sme si u Batmana už stačili zvyknúť, je však v tomto prípade oveľa viac pozornosti venovanej sexu, politike, otázkam chudoby, rasizmu, rovnosti a sociálnych tried. Najväčší rozdiel je však v tom, že oproti tradičnému DC je príbeh otvorený a nezávislí od predchádzajúcich okolností.

 
Autor komiksu Sean Murphy nás hneď na úvod presvedčí o tom, že jeho Batman: White Knight nebude typickým príbehom temného rytiera.

Príbeh začína zdanlivo tradične. Batmobil prechádza bránou väzenia pre duševne chorých, Arkham Asylum. Zastaví pred hlavným vchodom, no zvnútra nevychádza, ako by sme mohli očakávať, náš maskovaný hrdina. Miesto neho vystupuje z Batmobilu vysoký muž v saku. Jeden z ochrankárov sa v jeho oslovení síce rýchlo opraví, no my už vieme, ktorá bije. Pán Jok…pán Jack Napier prichádza navštíviť väzňa. A hádajte kto tým väzňom, vzhľadom na danú situáciu, môže asi tak byť.  

Joker je nielenže normálny, navyše sa z neho stáva politik. Je vidieť ako sa Murphy inšpiruje súčasným svetom populizmu a nedôverou ľudí v systém. Joker tohto dokonalo využíva. Nielenže obviní Batmana z opakovaného porušenia zákona, nielenže ho obviní z používania nadmernej sily a mrhania peňazí daňových poplatníkov na škody, ktoré svojím chránením Gothamu každý rok spôsobuje, ešte ho aj označí za najväčšiu hrozbu mesta. Navyše, väčšina z obvinení je založená na legálnych procedúrach a Joker tak má silné predpoklady, že vo svojej legálnej činnosti uspeje.

Batman má nové problémy (Batman: White Knight)

Odkazov na modernú spoločnosť je v Murphyho diele viacero. Joker si pre svoju kampaň vyberá najchudobnejšiu štvrť v meste. Ako ich on sám nazýva, oslovuje 99% občanov mesta, oproti jeho 1% boháčov. Útok na prehnitý systém pripomína súčasné šance vystriedať zlý režim ešte niečím oveľa horším. Vtipná je aj replika o Jokerových správach Batmanovi, ktorého vyzýva, aby prijal zodpovednosť za všetky zločiny a vzdal sa. Prečo sa Batman neozýva? Pretože netweetuje, ako niekto vtipne poznamená.


Komiks je plný známych postáv. Dočkáme sa však aj nových a zaujímavých prírastkov.

Pretože sa stále jedná o svet mimo tradičného univerza DC, Murphy si osudy hlavných protagonistov mení podľa svojich vlastných predstáv. Najzaujímavejší je potom jeho pohľad na osud prvého Robina, Jasona Todda, ktorý ako vieme, tragicky zahynul rukou Jokera. Murphy síce vzdáva hold pôvodnému príbehu, snaží sa však udržovať veci otvorené a pripravené k príležitostným pokračovaniam.

Aj napriek tomu, že Batman: White Knight je hlavne o Jokerovi, Batman je bohužiaľ odsunutý až priveľmi na druhú koľaj. Od polovice knihy sa Jokerovi alebo skôr Jackovi, nielenže darí presvedčiť o Batmanových chybách väčšinu ľudí Gothamu, darí sa mu na svoju stranu zlomiť dokonca aj čitateľa. Murphymu sa podarilo vykresliť temného rytiera až nelichotivo násilne. Rozdáva rany aj vtedy, kedy nemusí, čo len hrá do karát novému Jokerovi/Jackovi. Batman je tak azda po prvýkrát vykreslený, bez akýchkoľvek bočných úmyslom, naozaj negatívne. Všetko však môže byť aj úplne inak, než by sa mohlo zo začiatku zdať. Najmä, keď si uvedomíme, že Joker a Jack môžu byť celkom rozdielne osoby v jednom tele.    

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *