Knihy,Recenzie

Kremeľský mág recenzia: Beletrizovaný pohľad do súčasného Ruska

Kremeľský mág je tak trochu nenápadná kniha. Minimálne, ak nežijete vo Francúzsku alebo Taliansku a skvelé ohlasy miestnych čitateľov vás oblúkom minuli. Po ruskej agresii na Ukrajine sa ruská politika a osobnosť Vladimíra Putina dostali do oveľa väčšieho drobnohľadu politických komentátorov a analytikov. Jedným z nich je aj autor knihy, Giuliano da Empoli. Kremeľský mág je jeho prvá beletria. Knihu napísal ešte pred ruskou inváziou a zameral sa na postavu Putinovho poradcu Vadima Baranova. Ide o fiktívne meno založené na osobe bývalého podpredsedu vlády a neskôr Putinovho poradcu, Vladislava Surkova. Kremeľský mág však nie je kniha primárne o ňom. Oveľa viac než o povahe Baranova sa v knihe dočítame o Rusku. O jeho zmýšľaní, o jeho nálade, o jeho obyvateľoch a ich pohľade nielen na zahraničnú politiku, ale najmä na tú internú.

„V istej chvíli sme dostali nápad uskutočniť veľkú vlasteneckú šou. Požiadame publikum, aby nám pomohlo označiť svojich hrdinov, na ktorých je Matička Rus pyšná…“ rozpráva svoj príbeh Baranov. A kohože si vybral ruský národ na čelo svojho zoznamu najväčšieho hrdinu Ruska? Stalina! „Stalin, chápete to? Až vtedy som si uvedomil, že Rusko sa nikdy nestane krajinou ako ostatné,“ hovorí Baranov. Takmer celá kniha je rozprávaním práve Vadima Baranova. Zveruje sa svojmu poslucháčovi. Zveruje sa nám uprostred svojej prepychovej dače, obklopený knihami a honosnými maľbami významných ruských osobností. Jeho príbeh začína na konci 90. rokov. Boris Jeľcin je starý, slabý a prepitý a Rusko je trhané na kusy miestnymi oligarchami. Moskva je mestom mafiánov a topmodeliek. Do čela potrebuje nutne zasadnúť silný vodca. Najhorúcejším kandidátom je pre širšiu verejnosť takmer neznámy šéf FSB, Vladimir Vladimirovič Putin.

Putina dostanú do vedenia ľudia ako Boris Berezovskij. Oligarcha a mediálny magnát, ktorý sa však v Putinovom charaktere hrubo prepočíta. „Muž, s ktorým som obedoval, by nikdy nikomu nedovolil, aby ho viedol. Možno by ho mohol sprevádzať, ako som sa chcel o to pokúsiť ja, ale určite nie riadiť ho. A bolo v Borisovom záujme, aby si to čím skôr uvedomil.“ Kremeľský mág nám sprostredkuje veľmi intenzívny pohľad do Putinovej vlády. Dozvieme sa o rôznych významných momentoch a tragédiách, ako boli bombové útoky na obytné domy, Kursk alebo aféra s Angelou Merkelovou a Putinovým psom, ale každý jeden spomínaný incident tu slúži iba ako príklad na definovanie Putinovho charakteru. Baranov skrátka komentuje jeho pohľad na vec z ruského pohľadu. Z pohľadu človeka, ktorý mal priamy prístup do vrcholnej ruskej politiky.

Stretávame sa so známymi osobnosťami, ako sú väznený podnikateľ Michail Chodorovskij, vodca Nočných vlkov Alexandr Zaldostanov, alebo Jevgenij Prigožin ešte v dobe, kedy jeho meno nespozná celý svet. Ide síce o beletrizované rozprávanie plné fiktívnej priamej reči, ale okolnosti vychádzajú zo skutočných udalostí. V centre diania ostáva Putin a jeho podoba Ruska, ktoré ako sám Baranov tvrdí, ostáva v nekonečnom kolobehu chaosu a večného počiatku. Tento chaos a večná neistota sú dokonca priamo vyživované, aby predstavy nepriateľov, ale najmä aj sympatizantov dokázali prekonať samotnú realitu. Veď to isté tvrdí v knihe aj samotný Cár, ako Baranov často Putina tituluje. „Vidíš, Vaďa, konšpirátori si myslia, že sú prefíkaní, ale sú len veľmi naivní. Páčilo by sa im, keby všetko malo svoj skrytý význam, a systematicky podceňujú silu hlúposti, roztržitosti a náhody. Tým chcem povedať, že tým lepšie: ide o presný opak toho, čo chceli, ale práve to nás posilňuje.“

Za zmienku rozhodne stojí aj pohľad na Ukrajinu, Majdan a ideu znovuobnovenia ruského impéria. Autor knihy veľmi podrobne skúma ruský pohľad na vec. Dovoľuje nám nahliadnuť do odvráteného svetonázoru s dekadentným Západom, rozťahujúcim sa americkým imperializmom a syndrómom ruského ponižovania. To sa najviac prejavuje pri návšteve New Yorku, kde sa americká nadradenosť dostáva do ostrého kontrastu s ruskou nedocenenosťou.

Nemenej dôležitá je aj otázka večnej paranoje, o ktorej síce Putin sám rozpráva, ako sme videli v predchádzajúcom paragrafe, ale ju aj sám zosobňuje. Niekto by dokonca mohol namietať, že v knihe naozaj rezonujú oprávnené výčitky financovania Oranžovej revolúcie a Majdanu Západom. Padne dokonca aj meno George Soros, čo vystačí nejednému sympatizantovi, aby si tento jeden odsek knihy vystrihol, zarámoval a oháňal sa s ním pred celým svetom v typickom príklade ako vytrhnúť myšlienku z kontextu a vďake nej prisúdiť knihe ako je Kremeľský mág adoráciu Matičky Rusi. Opak je však pravdou.

Kremeľský mág je čitateľsky veľmi prístupná kniha. Svižná, vecná a veľmi pútavá. Giuliano da Empoli dokázal aj týmto spôsobom sprostredkovať niečo, čo by inak mohlo ostať výhradnou výsadou literatúry faktu. Kremeľský mág sa môže javiť ako triler, ale je to skôr do beletrie zahalený komentár skutočných udalostí, nálad a myšlienok. Ak zrovna nemáte čas alebo priamo nechcete siahnuť po obsiahlych faktografických knihách o danej téme, Kremeľský mág je výborný príklad vhodnej literatúry, ak sa chcete dozvedieť niečo viac o súčasnom Rusku.

Knihu Kremeľský mág vydáva vydavateľstvo Tatran.

Originálny názov: Le Mage du Kremlin

Autor: Giuliano da Empoli

Počet strán: 236

Vydavateľstvo: Tatran, 2023

Preklad: Peter Kijaba

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *