Knihy,Recenzie

Vražda medzi riadkami recenzia: Hľadanie vraha v online komunikácii

Vražda medzi riadkami je kniha neobvyklej formy. Ako moderný epištolárny román je kniha rozprávaná výhradne cez emaily a SMS správy, ktoré sem tam dopĺňajú inzeráty, oznamy, referáty a jedna divadelná recenzia. Na rozdiel od tradičných epištolárnych románov, o ktorých by sme niekedy štýlovo ani nepovedali, že sú rozprávané listovou formou, ako napríklad Utrpenie mladého Werthera alebo Dracula, je v tomto prípade výmena správ medzi postavami oveľa autentickejšia. Modernejšia. S menším dôrazom na literárny štýl. Ten nahradzuje základná premisa tajomstva a nekalé praktiky skrývajúce sa medzi riadkami.

Vražda medzi riadkami funguje istým spôsobom metanaratívne. Ako čitateľom sa nám cez knihu dostáva do rúk výskumný materiál súvisiaci so zločinom, ktorého podstata nám zozačiatku ostáva viac-menej skrytá. Femi a Charlotte sú študenti práva. Spolu s nimi sa ako čitatelia púšťame do rozpletania zamotaných vzťahov jedného amatérskeho divadelného spolku. Femi a Charlotte postupne vstupujú do diania formou sms správ a vymieňajú si medzi sebou vzájomné dojmy a pocity z doposiaľ prečítanej komunikácie.

Vražda medzi riadkami si vyžaduje čitateľovu aktívnu pozornosť.

Kniha v podstate pôsobí ako hra. Ako forma zábavného hlavolamu, ktorý si bezvýhradne vyžaduje čitateľovu pozornosť. Čitateľ musí pristúpiť na pravidlá tejto hry, inak si toho z knihy veľa nevezme. Dobrou správou je skutočnosť, že napriek tomu, že ide o fiktívny príbeh, autorka Janice Hallett, dokázala vybudovať veľmi autentický svet. Netrvá dlho a my sa ponárame do komunikácie, ako keby sme naozaj sledovali reálne sa odvíjajúce okolnosti. Do popredia vyvstávajú jednotlivé charaktery. Ich povaha sa mení na základe adresáta. To isté môžeme povedať aj o názoroch na ostatných ľudí alebo na hodnotení prebiehajúcich udalostí. Netrvá dlho a my sa začneme v tejto uzavretej bubline, čím lepšie orientovať.

Môžeme povedať, že kniha je rozdelená na dve hlavné tajomstvá. Každé jedno ma rozdielnu úroveň obťažnosti. Ako keby si autorka knihy povedala, že jedno tajomstvo bude pre detektívov začiatočníkov, to druhé nechá pre tých pokročilejších. Prvá otázka sa zaoberá finančnou zbierkou pre dvojročnú dcéru Poppy, ktorej objavia nádor na mozgu. Experimentálna liečba z Ameriky stojí nemalé peniaze a rodina sa napriek svojmu vysokému a vplyvnému postaveniu, rozhodne požiadať o pomoc verejnosť. Druhá záhada prichádza v podobe vraždy. Napriek tomu, že kniha má vraždu vo svojom slovenskom názve (čo nie je prípad originálneho názvu, The Appeal) vražda prichádza na scénu až v druhej tretine knihy. A je to príchod pomerne vlažný.

Niektoré postavy si obľúbime, iné z jasných dôvodov znenávidíme.

Hodnotiť Vraždu medzi riadkami závisí od dôvtipu každého čitateľa. Pretože, ak sa človeka zamotá do komplexného rozprávania (a že to rozprávanie postupom času naozaj na komplexnosti naberá) rezignácia hrať ďalej naberá na sile. Ak sa však zahĺbime do rozprávania, odmenou nám bude interaktívny svet, ktorý budeme doslova prežívať. Budeme hľadať malé detaily a nezrovnalosti. Niektoré postavy si obľúbime, iné z jasných dôvodov znenávidíme. Podobne ako v živote, aj tu platí, že akonáhle sa skupina ľudí dostane do spoločnej udalosti, navyše poznačenej nejakým problémom, či aférou, môžeme očakávať rozpoltené a často pikantné názory a vyhodnotenia. Stávame sa tak neželanými svedkami súkromných správ a táto atmosféra objavovania niečoho primárne utajovaného, rezonuje celým dielom.

Vražda medzi riadkami využíva moderný spôsob komunikácie. Rýchly, dostupný, kolektívny a pochopiteľne veľmi súkromný. Je to taktiež spôsob komunikácie, ktorý sa dá ľahko zneužiť. Skutočné dôvody ostávajú účelovo zahmlievané. Občas sa skutočná myšlienka stráca nevedome, inokedy vedome, dokonca až kriminálne. Vražda medzi riadkami je pomerne vyčerpávajúcim svedectvom jednej finančnej zbierky, ktorá nás natoľko pohrúži vo svojom priebehu, že samotná vražda dokáže tento opatrne vystavaný domček z kariet sfúknuť na zem. Iný čitateľ nájde vo vražde svieži vietor. Novú výzvu. Okrem vystavaného príbehu nás autorka okrajovo berie do sveta ovládaného peniazmi. Do kapitalistického sveta, kde má všetko svoju cenu. Ide o zaujímavú kritiku, ktorá dodáva knihe žiadanú hĺbku a navyše nám pomôže pri pátraní.  

Knihu Vražda medzi riadkami vydáva vydavateľstvo Tatran.

Originálny názov: The Appeal

Autor: Janice Hallett

Počet strán: 436

Vydavateľstvo: Tatran, 2022

Preklad: Simona Klimková

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *