Knihy,Recenzie

Za hranicou poriadku recenzia: Ďalších 12 pravidiel pre všetkých

Populárny psychológ a mienkotvorca, Jordan B. Peterson, napísal novú knihu s názvom Za hranicou poriadku: Ďalších 12 pravidiel pre život. Kniha formálne nadväzuje na jeho bestseller, 12 pravidiel pre život, a ponúka svojim čitateľom cestu ako úspešne zvládať rôzne oblasti pracovného alebo osobného života. Na rozdiel od väčšiny kníh z kategórie motivačnej literatúry je Peterson pomerne obsiahli vo svojom tematickom zameraní. Zatiaľ, čo prvé pravidlo nesie vyčerpávajúci názov, „Nespochybňujte za každú cenu význam spoločenských inštitúcií ani ľudskej tvorivosti“, názov jedenásteho pravidla vsádza na konkrétnejšiu výstrahu, „Nebuďte roztrpčení, arogantní a ani neklamte“.  V každom prípade je pravidiel napokon oveľa viac než len dvanásť, čo je vzhľadom na štýl Petersonovho hĺbavého uvažovania nad životom, pomerne pochopiteľné.

Kniha Za hranicou poriadku nás privíta osobnou Ouvertúrou nesmierne bolestivého charakteru. Peterson sa tu vyznáva z nesmierne komplikovaných zdravotných problémov. Ide o zhrnutie náročného obdobia, ktoré sa v minulosti dostalo aj do mediálneho priestoru. Práve aj z tohto dôvodu, zhrnúť všetko na pravú mieru, ponúka Peterson vlastnú verziu okolností, súvisiacich s rakovinou jeho ženy a s jeho vlastnou závislosťou na liekoch. Tá neskôr vyústi až do šialených rozmerov a ešte šialenejších zdravotných dopadov. Práve aj z týchto dôvodov bola Petersonova väčšia časť knihy napísaná počas dlhých mesiacov strávených v nemocnici.  

Za hranicou poriadku nám ponúka zoznam pravidiel, ktoré nám pomôžu viesť stabilnejší a úspešnejší život v rovnováhe.

Kniha priamo odkazuje na iný, historicky azda najslávnejší zoznam pravidiel západnej civilizácie, a to Mojžišovo Desatoro. Sám Peterson sa tak trochu pasuje do Mojžišovej pozície vychovávateľa. Každé jedno pravidlo je do hĺbky premyslená úvaha. Peterson väčšinou vychádza z vlastných skúseností z práce psychológa v kombinácii s osobným životom. Pri tvrdeniach si často pomáha alegorickými prirovnaniami z biblických príbehov. Podobne využíva aj menej očakávane zdroje, ako sú detské rozprávky alebo knihy Harryho Pottera. Vzhľadom na to, že z textu sa dozvieme o jeho malých vnúčatách, ktoré zbožňujú Pinocchia alebo Šípkovú Ruženku, Peterson v nich objavil odkazy pre mnohé svoje myšlienky. Respektíve v nich dokázal rozpoznať archetypálny vzorec, vychádzajúci zo starovekých mýtov alebo biblických príbehov.

Zatiaľ čo niektoré Petersonove pravidlá sú inšpiratívne, iné vyznievajú skôr banálne. Je zaujímavé čítať o dôvodoch a zohľadneniach, prečo by sme ako ľudia nemali bezhlavo nasledovať pravidlá, či dokonca zákony, ktoré negatívne zasahujú do morálneho rozhodovania človeka. Je zaujímavé čítať o toxickej slepej viere v rôzne ideológie a svetonázory. Zaujímavé je taktiež čítať interpretácie príbehov z populárnej kultúry, previazané s mezopotámskymi a egyptskými mýtmi pre dosiahnutie rovnovážneho spojenia tela a duše. Opakované biblické príbehy prinášajú zaujímavé postrehy v podnetnom ateisticko – vedecko – spirituálnom duchu. Ale niekedy Peterson spadne do banálnych vôd prvoplánového moralistu. Vtedy sa autor knihy zvláštne mojžišovským komplexom snaží vytrhnúť svojich „divochov“ zo životného utrpenia. Ale čo na to povedať? Možno niekomu pomôžu očividné rady typu: „vezmi ženu na večeru, uprac si dom, bež na prechádzku, zelenina je zdravá.“ Pre istotu, ak by náhodou niekto nevedel.

Dvanásť pravidiel naozaj pre každého.

Na druhú stranu môžeme povedať, že rozsah a povaha pravidiel je natoľko rozdielna, že každý človek si v nich nájde svojho favorita. Mňa osobne napríklad zaujalo dvanáste pravidlo. „Buďte vďačný aj napriek svojmu utrpeniu.“ Iného čitateľa možno zaujme ôsme pravidlo s názvom, „Pokúste sa čo najviac si skrášliť aspoň jednu izbu v dome.“ Dozvieme sa tu napríklad, že umenie a kultúra sú oveľa dôležitejšie pre náš život, než by si možno niekto pomyslel. Okrem iného taktiež zistíme, že Peterson má slabosť pre sovietskych výtvarných umelcov. (Čo môže okrem iných jeho spojitostí s Ruskom, stáť za Petersonovými naivnými vyhláseniami ohľadom vojny na Ukrajine).

Rozsah knihy Za hranicou poriadku však ostáva nespochybniteľne široký. Jordan B. Peterson zasahuje do rôznych oblastí, od psychológie, filológie, filozofie, sociológie až po „zdravý rozum“, že klamať sa naozaj nemá. A už vôbec nie sám sebe. Za hranicou poriadku by si možno zaslúžila mierne zredigovať, obrúsiť a učesať. Ale myšlienky, ktoré tu nájdeme, dokážu byť inšpiratívne aj poučné. Svetlá stránka knihy je taktiež skutočnosť, že niekedy Peterson jednoducho len tak uvažuje. Vysvetľuje svoje pravidlo a zároveň uteká mysľou do ďalekých kútov, zdanlivo nesúvisiacich s danou témou. Prednáša o Goetheho Faustovi, o Nietzscheho filozofii alebo o schopenhauerovskom vyrovnanom hladení do pekla. Veľké myšlienky tu rozhodne objavíme. Musíme sa k nim len občas prehrýzť.  

Knihu Za hranicou poriadku vydáva vydavateľstvo Tatran. 

Originálny názov: Beyond Order

Autor: Jordan B. Peterson

Počet strán: 352

Vydavateľstvo: Tatran, 2022

Preklad: Igor Tyšš a Natália Tyšš Rondziková

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *