Knihy,Recenzie

V pokročilom štádiu recenzia: Ostrá kritika moderného človeka

Jedného dňa si Elin, hrdinka nového románu nórskej spisovateľky Niny Lykke, zabudne v práci vypnúť diktafón. Na tom by nebolo nič zvláštne, až na to, že keď si Elin nahrávku neskôr pustí, najprv nedokáže rozoznať, komu patrí ten škriekajúci a samoľúbi hlas. Elin doslova znie, ako šialená vrana. „Kde sa berie tento priepastný rozdiel, medzi tým, ako vnímam sama seba a ako pôsobím navonok?“ Pýta sa všeobecná lekárka v novom románe s názvom V pokročilom štádiu. Jej rozprávanie nás privádza do lekárskej ambulancie, kde sa stávame svedkami návštev rôznych pacientov, ktorých skutočnú diagnózu si väčšina z nich nechce ani len pripustiť. Elin nám ponúka ostrú sociálnu kritiku, nielen nórskej, ale univerzálnej spoločnosti, poznačenej blahobytom, márnomyseľnosťou, nafúknutou sebadôverou a rozmaznanosťou.

Je jasné, že Elin nerobí práca s ľuďmi dvakrát dobre. Často si hryzie do jazyka, pretože inak by musela vyskočiť z vlastnej kože. Medzi jej pacientov patria rôzne typy od výmyslu sveta. Či už je to zdeprimovaný komik, štvorročné obézne dievča s otcom omotaným okolo jej prsta, ktorý sa podľa moderného trendu domnieva, že štvorročné deti treba rešpektovať vo vlastných rozhodnutiach, alebo hypochonder, ktorý neskrýva sklamanie, keď zisťuje, že je v skutočnosti zdravý ako repa. Každý jeden pacient alebo pacientka, okrem veľmi zábavného čítania, slúžia aj ako spojivo s nejakým spoločenským, psychologickým alebo filozofickým uvažovaním. Elin jednoducho necháva svoju myseľ prúdiť. A je to veru veľmi pútavé načúvať jej myšlienkam.

Okrem veľmi hĺbavého uvažovania nad vlastným vnímaním sveta okolo seba, sa príbeh knihy V pokročilom štádiu, točí okolo Elinej aféry s jej bývalým priateľom z mladosti.     

Podobné skúsenosti si samozrejme vyžadujú svoju daň. Elin prepadá alkoholu a televíznym seriálom, konkrétne tomu jednému romantickému o cestovaní v čase. Navyše sa jej vzťah s manželom zastavil na bode mrazu. V tomto momente prichádza do jej života dávna láska. Elin má niečo vyše päťdesiatky a nový románik s ňou doslova zamáva. Môže sa tomu brániť koľko len chce, no jej myšlienky absolútne nekorešpondujú s jej činmi. Prejavy lásky akoby vychádzali priamo z jej podvedomia, keď si Bjørna spontánne pridáva na facebooku. Jej sebareflexia okolitého sveta jej začína byť vo vlastnej réžií málo platná. Netrvá dlho a jej tajný vzťah začne naberať oveľa serióznejšie otáčky.

V pokročilom štádiu je vynikajúca kniha. Lykke v nej rozohráva nespočetne veľa tém, pričom by sme ich mohli všetky krásne zaradiť do spoločenskej kritiky modernej doby. Elin zachádza svojím uvažovaním do hĺbky a odkrýva tam množstvo podnetných myšlienok a úvah ohľadom fungovania súčasného človeka. Je tu niečo z francúzskeho existencializmu až absurdizmu. Človek je tu ako tvor premenlivá osobnosť, riadená spontánnymi akciami. Jej prednes je uvoľnený, prívetivý, no zároveň často pasívne napätí. V jej nálade a mnohovrstevných uvažovaniach môže jej hlas pripomínať mladú hrdinku románu, Môj rok pokoja a odpočinku.

V knihe rezonuje potlačovaný hnev nad moderným človekom, ktorý má vždy a všade pravdu.

Ako píše Elin: „Človeku sa niekedy môže zdať, že počas rôznych častí dňa je rozdielnymi osobami, ktoré navzájom zvádzajú boj v aréne času.“ Niekedy by sa dokonca mohlo zdať, že sama Elin má vlastné psychologické problémy, zrejmé nielen z podobných citátov, ale napríklad aj s jej vnímaním kostlivca v jej ambulancii. Tore je ľudská kostra v životnej veľkosti. Neraz sa Elin prihovára, ako vlastné rozvrstvené svedomie jej osobnosti. Tore komentuje najmä jej rozhodnutia alebo úvahy a vždy má tak trochu pravdu.

Nina Lykke napísala nesmierne spoločensky aktuálnu knihu. Nejednému čitateľovi alebo čitateľke priloží hrejivý obväz na rozvírené nervy z okolitého sveta. V knihe rezonuje potlačovaný hnev nad moderným človekom, ktorý má vždy a všade pravdu. Nad jeho povrchnosťou, pokrytectvom a sebestrednosťou. Zároveň však ako zdvihnutý varovný a kostlivý prst platí, že človek má klapky na očiach. A ten čo kritizuje, môže byť ľahko kritizovaný. Pretože ľudia nie sú jednoduché tvory. To vie aj sama Elin. A kniha V pokročilom štádiu, nám ponúka trpké vytriezvenie. „Každý má nejaký príbeh, každý má vlastnú, osobitú schopnosť dostať sa do istého špecifického druhu ťažkostí. Jednoduché tvory neexistujú.“   

Knihu, V pokročilom štádiu, vydáva vydavateľstvo Tatran. 

Originálny názov: Full Sprending

Autorka: Nina Lykke

Počet strán: 260

Vydavateľstvo: Tatran, 2021

Preklad: Zuzana Bátorová Vahančíková

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *