Recenzie,Seriály

Rod draka recenzia: Seriál vo finále prekonáva všetky očakávania

★ ★ ★ ★ ☆

Podobne, ako sa kniha Oheň a krv číta ako nefalšovaná historická dráma, tak sa seriál Rod draka, ako nefalšovaná historická dráma pozerá. Na základe tohto jediného opisu je okamžite badateľné, že autor originálnej knihy, George R.R. Martin, bol do produkcie nového projektu od počiatku úzko angažovaný. Ústredným motívom Rodu draka ostáva stále nemenná túžba usadnúť na Železný trón. Prevedenie je však oveľa decentnejšie, keďže sa väčšinu času nachádzame uprostred rozvetvenej rodiny Targaryenovcov. Prequel seriálu Hra o tróny je oproti svojmu predchodcovi oveľa temnejší a pomalší seriál. Ak je niečo podobné vôbec ešte možné napísať. Navyše tá „temnosť“, ako sa neskôr ukáže, tu má dvojzmyselný, dedičný charakter, na čo bude fanúšik seriálu Hra o tróny asi nemilo pripravený.

Rod draka svojim prevedením perfektne vystihuje zákulisné intrigy o následníctvo trónu.

Nebudeme zbytočne zachádzať do detailov príbehu. Ten je medzigeneračný a obsahuje celé množstvo rozličných postáv na čele s kráľom Viserysom (Paddy Considine), jeho bratom Daemonom (Matt Smith) a dcérou Rhaenyrou (Milly Alcock/Emma D´Arcy). Základným motívom je spomínané následníctvo trónu. Keďže kráľ Viserys ostáva bez mužského potomka, trón pripadá jeho najstaršej dcére Rhaenyre. Po tom, čo si však Viserys vezme za ženu dcéru Otta Hightowera (Rhys Ifans) Alicent (Olivia Cooke) narodením ich syna Aegona sa veci viac než skomplikujú. Ide o krásny príklad autentického načrtnutia historických okolností, ktoré dokážu vyústiť až do občianskej vojny. Rod draka si dáva za cieľ tento počiatok konfliktu detailne zaznamenať.

Keďže nadšenec histórie, George R.R. Martin, má na seriál oveľa intenzívnejší vplyv ako kedykoľvek predtým, Rok draka vsádza na silne dramatický tón rozpoltenosti kráľovskej rodiny, prevzatý z anglického stredoveku. Podobne, ako bol seriál Hra o tróny inšpirovaný vojnou ruží, Rod draka vychádza z okolností súvisiacich s takzvanou „anarchiou“. Občianskou vojnou medzi dcérou Henricha I. princeznou Matildou a jej bratrancom Štefanom III. z Blois. Pričom reálne okolnosti sú viac než podobné tým fiktívnym. Ale dosť bolo histórie. Pre nás je dôležité, že sa ako diváci seriálu dokážeme veľmi efektívne ponoriť do celého procesu následníctva a patrične ho ohodnotiť. A to atmosférou a komplexnosťou až z toho historického hľadiska.

Paddy Considine ako kráľ Viserys v silnej scéne s obranou svojej rodiny aj kráľovstva.

Silný záver prvej série prekonáva všetky očakávania.

Prvá epizóda seriálu na nás okamžite tasí meč. Ide o pomerne nástojčivé prevedenie, lež stále veľmi efektívne, aby si diváci okamžite prišli na svoju akciu. Prichádzajú draky, muži v brnení, silné osobnosti, z ktorých najviac rezonujú Daemon a Rhaenyra. Na hercov si veľmi rýchlo zvykáme a prirastajú nám k srdcu. Neskôr sa nálada uvoľňuje. Divák si pomaly začne uvedomovať zmenu rozprávania. Začne si všímať, že Rod draka nepotrebuje opulentnú akciu. Keďže, ako bolo spomenuté, politická hra seriálu vychádza výborne. Tým najbolestivejším momentom prichádza skok v čase. Milly Alcock, tvár seriálu šokujúco mizne z obrazu. Strieda ju jej staršia verzia v podobe herečky Emmy D´Arcy. Rhaenyra žije ďalej, ale skok v čase pôsobí, ako keby nám hrdinku seriálu tvorcovia doslova zabili pred očami. Zvykanie si na postavu začína v tomto prípade nanovo. Našťastie to trvá asi len jednu rozčarovanú epizódu, aby sme opäť naskočili na tú správnu koľaj.

Čas uteká a charaktery postáv sa menia. Dozrievajú, Nachádzajú nové lásky. Do popredia prichádzajú noví potomkovia. Legitímni aj nelegitímni a my opäť raz cítime dramatickú vôňu histórie. Paddy Considine ako kráľ Viserys starne a týmto dostáva jedinečnú šancu ukázať svoje herecké remeslo. Túto príležitosť využíva naplno. Jeho zraniteľný Viserys, túžiaci udržať rozpoltenú rodinu pokope a v mieri, je skrátka výborná dráma. Je to počiatok konfliktu, ktorý do konca prvej série nepoľaví na sile. Naopak, graduje do obrovských rozmerov, ukotvených v malých detailoch. V konšpiráciách jednotlivcov. V intrigách mocných. Do popredia prichádzajú noví hráči. Zo všetkých spomeňme výborne obsadeného Ewana Mitchella, ako princa Aemonda. Pomalosti, v istých momentoch, prílišnej pomalosti, pri záverečných epizódach ubúda a smrťou kráľa sa prebúdza skvelý konflikt. Konflikt, aký by si seriál Hra o tróny mohol v prvých svojich nádychoch len želať. Grandiózny záver nás potom zanechá iba v tichej túžbe po pokračovaní.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *