Knihy,Recenzie

Stôl pre dvoch recenzia: Poviedky plné umeleckého zanietenia

Americký spisovateľ Amor Towles je známy najmä románmi ako Džentlmen v Moskve alebo Lincolnova diaľnica. Jeho najnovšia kniha s názvom Stôl pre dvoch nie je román, ale súbor poviedok. Respektíve z jednej časti ide o šesť poviedok z prostredia New Yorku a z druhej časti o kratšiu novelu zasadenú do Los Angeles. A zatiaľ, čo každá jedna poviedka je nesmierne pútavá, zábavná, inšpiratívna a povznášajúco poučná, záverečná novela z Los Angeles v štýle hollywoodskeho film-noiru, za zvyškom trochu pozaostáva.

Spoločným znakom všetkých poviedok, či takmer všetkých, sú dva základné body, ktoré autorovi tejto recenzie utkveli v pamäti. Tým prvým spoločným bodom je prítomnosť umeleckého smeru. To znamená, že jedna poviedka sa opiera o literatúru, druhá poviedka sa venuje hudbe, ďalšia zasa výtvarnému umeniu. Towles toto umelecké zameranie nerobí úplne na silu. Pristupuje k tomu komplexne, prirodzene a živo. To mu, ale nebráni v tom, aby si za srdce každej poviedky, či takmer každej, vybral výraznú dejovú zápletku. A tým sa dostávame k druhému spoločnému bodu. Každá poviedka sa týmto výrazným dejovým zameraním stáva (zväčša) pamätná.

Poviedka s názvom Rad je napríklad o hrdinovi menom Puškin, ktorý v porevolučnom Rusku nájde zaľúbenie v čakaní v radoch. Balada o Timothym Touchettovi sa zasa orientuje na hrdinu, nádejného románopisca, ktorý začne pre majiteľa antikvariátu falšovať podpisy slávnych spisovateľov. Poviedka Podvodník rozpráva príbeh nadšeného milovníka klasickej hudby, ktorý musí pri opakovaných návštevách Carnegie Hall čeliť frustrujúcej prítomnosti vedľa usadeného dôchodcu s nahrávacím zariadením v rukáve. DiDomenicov fragment nás okrem pátrania po fragmentoch slávneho obrazu zavedie na exkurziu do múzea Mets, kde sa zoznámime s kolekciou umeleckých diel Roberta Lehmana. Opäť raz platí, že je to zábavné, poučné a veľmi kultúrne čítanie.

Okrem výrazných dejových prvkov sa Towles môže pochváliť veľmi dobre vystavanými postavami. Už spomínaný Puškin je azda jeden z najsilnejších charakterov v knihe. Po vzore ruských klasikov sa Towles v tomto prípade dostáva až do pozície filozofickej literatúry a darí sa mu. Spomínaný príbeh o hudobnom nadšencovi má zasa trochu viac humoru, ako zvyšné poviedky, s čím opäť súvisí veľmi vydarený opis hlavného protagonistu. Kombináciu komédie a tragédie nájdeme aj pri poviedke Hasta Luego alebo pri poviedke I Will Survive. Tu sa už ozývajú dokonca náznaky detektívnych príbehov, avšak vychádzajúcich skôr z ľahšej komédie, než z drámy.

Silnejšia dráma začne až pri záverečnej novele s názvom Eve v Hollywoode. Ide o príbeh z obdobia klasického hollywoodu, kedy jednotlivé filmové štúdia využíval pri svojich hereckých hviezdach tzv. star system. To znamenalo, že filmoví herci a herečky podpisovali s filmovými štúdiami dlhoročné kontrakty, čím sa doslova zbavovali akejkoľvek kontroly nad svojim pracovným, ale často aj osobným životom. Novela pripomína filmy s Humphrey Bogartom a Lauren Bacallovou. Spomínajú sa zákulisné momenty z prostredia Hollywoodu neskorých 30. rokov. Spomína sa štúdio MGM, produkcia filmu Odviate vetrom (1939), ale aj reálne osobnosti ako napríklad David O. Selznick alebo Clark Gable.

Dejovo sa dostávame do víru vydierania, zneužívania a intríg. Znie to zaujímavo a ono to aj zaujímavé často je. Dokonca aj nechronologický spôsob rozprávania z rôznych uhlov pohľadu prispieva k pútavosti. Avšak, Eve v Hollywoode by pokojne zniesla zrevidovať. Postupne sa novela stáva ťažkopádnou, dokonca až únavnou. A to najmä vtedy, keď sa Towles snaží o žánrovku v štýle Raymonda Chandlera. Ale berte prosím autora tejto recenzie s rezervou. On neprišiel v onej dobe na chuť ani Chandlerovi, takže problém môže byť samozrejme niekde inde.

Bez rozdielu ostáva kniha Stôl pre dvoch veľmi zábavné čítanie. Inšpiratívne, podnetné a hlavne rozhľadené. Towles má rád umenie. Má rád kultúrny život. A to je z jeho slov poznať. To je taktiež niečo, čo zo subjektívneho hľadiska lahodí aj autorovi tejto recenzie, teda dostávať okrem zaujímavého a filozofiou jemne nasiaknutého textu aj čriepky kultúrneho poznania.

Knihu Stôl pre dvoch vydáva vydavateľstvo Tatran.

Originálny názov: Table for Two

Autor: Amor Towles

Počet strán: 400

Vydavateľstvo: Tatran, 2025

Preklad: Jana Petrikovičová

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *