Knihy,Recenzie

Maroško a Medko: Tradičná rozprávka pohladí po duši malých aj veľkých

Maroško a Medko je tradičná slovenská veršovaná rozprávka spisovateľa M. A. Jerského, spestrená krásnymi ilustráciami Jána Hálu. Je to jedna z tých kníh, ktoré keď sa dostanú do rodiny, najmä potom do rúk malého dieťaťa, prinášajú magické puto s detským obdobím. Je to jedna z tých kníh, ktoré neskôr odpočívajú na policiach a trpezlivo vyčkávajú na nostalgický návrat dospelého človeka. Vyčkávajú na návrat k známym emóciám, k radostiam a dojatiam. Detské knihy majú túto moc. Síce je to špeciálne, náhodné a často neočakávané, keďže zdroj môže byť hocijaký, Maroško a Medko má však už teraz, v jedinom známom mene detského hrdinu, tú schopnosť cestovať v čase a objímať svoje detské ja.

Maroško a Medko vyšiel prvýkrát ešte v roku 1950, čo znamená, že knihu pravdepodobne nebudú kupovať rodičia len svojím malým deťom, ale možno aj svojím starým rodičom.

Ide o večný príbeh s nejedným ponaučením. Je to príbeh malého Maroška, ktorý sa nielenže učí, ako byť lepším, on sa navyše sám ponúka ako vzor pre každého malého čitateľa. Z Jerského textu je jasné, že Maroško sa dobre učí. To je pre malého hrdinu niečo prirodzené. Ako sa dozvieme, robí to po vôli mamke, pretože ju má očividne rád a chce jej urobiť radosť. Týmto spôsobom sa s mamou síce nestretáme, no nepriamo sa dozvedáme, že Maroško má pravdepodobne starostlivú mamu, ktorá mu jasne opakuje, že učiť sa je dôležité. Maroško je skrátka „dobrý synček mamičky“ a to je niečo dané. Je to ten správny základ do života, ktorý prináša ovocie.

Maroško na ceste do školy.

Kniha sa veľmi prezieravo odpútava od detstva a učí svojich čitateľov oveľa viac než len, aby sa dobre učili a poslúchali svoju mamku a tatka. Čoskoro začína leto, škola sa končí, a Maroško myslí na užitočné veci. U baču sa chce naučiť pracovať, syr odvárať a ovce na pašu hnať. Zaujímavosťou je, že Maroško na prácu u baču nepozerá ako na prácu. Preňho ide skôr o radostnú a najmä užitočnú aktivitu. Týmto spôsobom učí kniha deti práci. Najmä ich potom učí mať z práce radosť, vidieť v nej to dobré, to užitočné, a robí to veľmi odľahčene a hravo. Lenže ako to už v živote býva, aj pracovný život skrýva nástrahy. A tie prichádzajú práve v podobe medveďa Medka.   

Kniha je ako tradičná slovenská rozprávka prirodzene zviazaná s prírodou a priateľstvom.

Maroškovi sa o jeho zvieracích priateľoch dokonca aj sníva. Kniha tak okrem iného veľmi pozitívne vplýva na sociálny rozvoj dieťaťa, najmä vtedy, keď Maroškovi prichádzajú zvieratká na pomoc. Ako sa hovorí, v núdzi poznáš priateľa, a v knihe je to veľmi pekne predstavené. Otázka priateľstva, byť dobrým priateľom a naopak sa môcť spoľahnúť na pomoc priateľov, je jedným z ďalších výrazných ponaučení, ktoré kniha ponúka. Prekvapujúco, toto stále nie je to hlavné, čím sa dielo vo finále prezentuje.

Ilustrácie Jána Hálu sú ozaj pôvabné.

Každá strana knihy jednoducho ponúka niečo dôležité, niečo hlbšie, niečo o čom sa môžu rodičia s deťmi už počas čítania rozprávať. Na oko jednoduchý príbeh sa tak rýchlo stáva príbehom plným dôležitých tém a praktických rád. A ako to u detských rozprávok často býva, nemusí ísť o rady výhradne pre dieťa.

Osobne musím povedať, že Maroško a Medko sa u nás veľmi rýchlo ujal. Jeho hravé a ľubozvučné rýmy si skrátka pýtajú čítanie nahlas. Dokonca aj dospelí čitatelia musia priznať ako úsmevne a milo vyznievajú Jerského strofy. Jeho text je rovnako roztomilý a krásny ako samotný chlapec, o ktorom píše. Z veršovaného príbehu planie pozitívna radosť a optimizmus. Nádherné ilustrácie Jána Hálu tomuto všetkému len prispievajú do finálnej podoby a dotvárajú celkový zážitok z diela.  

  • Počet strán: 64
  • Vydavateľstvo: Tatran, 2020

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *