★ ★ ★ ☆ ☆
Leaving Neverland vzbudil vlnu emócií a rozdelil ľudí na dve strany. Tých, ktorí Jacksona obviňujú a zatracujú na strane jednej a skalných fanúšikov na strane druhej. Aj napriek silným dôvodom, prečo sa domnievať, že Michael Jackson naozaj sexuálne zneužíval deti, chápem, prečo by niektorí ľudia odmietali tvrdenia, ktoré dokument uvádza.
Je dôležité si uvedomiť, že dokument pozostáva z dvoch dvojhodinových častí. Rozdiel medzi nimi je markantný. Prvá časť obsahuje šokujúce výpovede ústrednej dvojice a ich rodinných príslušníkov. A nič viac. Aj keby boli dané obvinenia pravdivé, dokument nám zo začiatku (prvé dve hodiny) neponúka nič iné, než jednostranné výpovede dvoch zneužitých mužov a ich matiek. Grafické popisy sexuálneho zneužívania sa v oboch prípadoch často stretávajú a je na nich vidno akýsi vzorec, ktorý Jackson používal. To však nič nemení na skutočnosti, že prvá časť je skôr zaujímavejšou štúdiou pre psychológa zaoberajúceho sa dopadmi zneužívania na dospelých ľudí, než pohlcujúcim príbehom.
Avšak, čokoľvek hodnotiť v polovici dokumentu nikdy neveští nič dobré. Aj napriek tomu, že po dvoch hodinách jednostranných výpovedí môžu prísť na diváka isté pochybnosti a odmietania. Toto by však bola chyba. Druhá časť je celkom iným filmom, ktorý všetky pochybnosti a frustrácie z predchádzajúcej časti rozplýva v jasné závery.
Šokujúce priznania nakoniec neprichádzajú len z úst ústrednej dvojice mužov. Jackson sa konečne dostáva do neľahkých situácií, o ktorých priznám sa, som predtým ani len nevedel. Aj v druhej časti sú bohužiaľ nešťastné a nič nehovoriace zábery z vtačej perspektívy, ktoré sa dali určite nahradiť zaujímavejších obsahom. Inak ale ide o oveľa rozptýlenejší rozsah informácií a postrehov, ktoré konečne spájajú obvinenia so skutočným svetom a aférami okolo Michaela Jacksona. Neuveriteľne to tak pridáva na predtým pochybnej vierohodnosti.
Leaving Neverland síce otriasa povesťou zosnulého „Kráľa popu“ a jeho fanúšikmi, to však neznamená, že by išlo o špeciálne významné dielo. Oproti takým dokumentom ako je napríklad O.J.: Made in America (2016) alebo Amy (2015), ktoré si zakladali na pohlcujúcom zbere informácií a ich vystavania do zrozumiteľného rozprávania je Leaving Neverland zapamätateľný skôr šokujúcimi odhaleniami a zničujúcou ranou pre legendárneho speváka.