★ ★ ★ ★ ★
Eufória nám predstavuje nezaobalený pohľad do súčasného sveta americkej mládeže 21. storočia. Na základe tohto opisu si človek môže ľahko predstaviť tradičný, možno až otrepaný seriál pre mladých, ktorý sa podobá na tínedžerské filmy ako napríklad Protivné baby (2004) s Lindsay Lohan. Našťastie, Eufória je od tohto teritória na kilometre vzdialená a dokonca aj z celkom vydarenej prvej série 13 Reasons Why robí priemernú záležitosť.
Eufória otvára všetky zakázané dvere dokorán a necháva nás nazrieť do života dnešných amerických stredoškolákov v tom najmenej lichotivom svetle.
Je to nekompromisný pohľad do sveta plného drog, pornografie, zneužívania, seba-poškodzovania a veľkej dávky hnevu. Pocitovo sa dostávame do absolútnej roztrieštenosti mladého človeka, ktorého detské sny a predstavy trhá na kusy reálny svet. Navyše, všetky udalosti sprevádza neodškriepiteľná strata súkromia v podobe všadeprítomného internetu. Technológie odhaľujú viac než by si hlavní protagonisti želali a pravda je krutá a boľavá. Vplyv internetu zásadne dopadá na mladú myseľ a pretvára skutočný svet v jeho virtuálny obraz. Výsledkom sú potom pocity strachu, úzkosti, sklamania a straty identity.
Hlavnou hrdinkou seriálu je Rue (Zendaya). Jej drogová závislosť je len výsledkom tragédie, ktorá postretla jej rodinu. Rue nás pestrým komentárom sprevádza celým príbehom a odhaľuje nám zákutia jej pošramotenej duše. Nachádzame ju vyčerpanú a celkom vydanú životu napospas. Vracia sa síce z drogovej rehabilitácie, no veľké výsledky na sebe nepozoruje. Inak povedané, veľa dôvodov zanechať ničivý spôsob života nenachádza. Veci sa začnú meniť až v momente, keď sa v jej triede ukáže nová spolužiačka, výstredná a podobne životom vykoľajená, Jules (Hunter Schafer).
V centre seriálu sa síce nachádza hlavná dvojica protagonistiek, no svet Eufórie je plný výrazných postáv.
Každá jedna epizóda individuálne analyzuje ich osudy a divák tak dostáva hlboký rozbor ich doterajšieho života. A aj napriek tomu, že väčšina z nich má svoje základné chyby, každý jeden si nájde svoju cestu do divákovho vnímania. Tvorcovia si dávajú záležať na tom, aby v každom jednom z nich našli ten základný archetyp dnešného mladého človeka a poukázali na problémy, ktoré ho môžu pri dospievaní stretnúť.
V základe ide o definíciu dnešnej generácie mileniálov vychovanej internetom. Hodnoty sa rapídne menia a dekadencia doby je na raketovom vzostupe. Pokrytectvo viktoriánskej doby strieda otvorené presadzovanie morálne skazených praktík, ktoré sú medzi mladými brané ako pozitívum. Slovo „štetka“ už nie je nadávka. „Je to niečo dobré.“ Ako sa vyjadrí jedna z dávnych kamošiek Jules. Len ako štetka môžeš stratiť panictvo, len ako štetka môžeš v dnešnej spoločnosti niečo znamenať. Tak sa presvedčí aj silnejšia Kat (Barbie Ferreira), ktorá si týmto spôsobom vytvorí svoje nové alter-ego internetovej dominy.
Seriál je neskutočne dynamický a štýlový. Obraz je takmer neustále sprevádzaný skvelým soundtrackom, ktorý doslova rozhýbava prácu kamery.
Tá lieta s krásnou ľahkosťou a efektivitou od jedného momentu k druhému. Konflikty striedajú emócie a jeden pohľad postavy podnecuje druhý. Formalizmus tu funguje na plné obrátky a diváka si pripútava k obrazovke silnými remeňmi, ktoré dokáže vykúzliť len silný audiovizuálny talent prepracovanej réžie. Epizóda v zábavnom parku je toho krásnym príkladom a funguje neskutočne dobre. Spôsob rozprávania, choreografia pohybu, ako hercov, tak aj kamery, súlad obrazu a zvuku, prepracovanosť každej jednej scény privádza seriál až na hranicu podmanivo osvetleného muzikálu. Všetko je jednoducho zladené do jedného krásne obrúseného diamantu a výsledok je predstavenie, ktoré stojí za to.
Eufória je odvážna a nebojí sa ukázať takmer všetko. Je silná, ako po obsahovej, tak aj formálnej stránke a tento rok zatiaľ nemá v oblasti televíznej produkcie konkurenciu. Na čele všetkých výnimočných hereckých výkonov stojí hrdo a právoplatne nadaná Zendaya a dáva tomuto majstrovskému výtvoru základnú tvár.