Jonathan, jeden zo skupiny z názvom Fab Five, povie v prvej sérii reality show Queer Eye veľmi podstatnú vetu: „Nie je to márnivosť. Je to starostlivosť o seba. A v tom je veľký rozdiel.“ Viem si živo predstaviť ako sa táto rovnaká fráza dá použiť aj ako obrana proti šialenému nakupovaniu, avšak v prípade Queer Eye vstupujeme do absolútne iného teritória.
Starostlivosť o seba je základným kameňom celej reality show Queer Eye.
Je to odrazový mostík pre človeka, ktorý ostal stáť na mieste a jeho život zavalil ťažký kameň, ktorý sa rozhodol nielen ignorovať, ale aj trpieť. V základe ide pre niekoho o banality, na ktoré však niektorí ľudia zabúdajú. Či už kvôli rodine, hektickému životnému tempu, práci alebo jednoducho kvôli osobnému nezáujmu. V konečnom dôsledku je Queer Eye o tom, naučiť človeka cítiť sa lepšie. A skupinka piatich gayov nám to príkladne ukazuje v praxi.
Kúzlo Queer Eye nespočíva v povrchnom menení ľudí. Naopak, všetko podstatné sa skrýva v autentickom a príkladnom chovaní ústrednej pätice. Iné reality show zamerané na skrášľovanie obyčajných ľudí ako napríklad Premeny sú založené na tom, že niekoho ostriháte, nalíčite a na fotografiách typu „pred a po“, ukážete ako za normálnych okolností daný človek (v tomto prípade žena) príšerne vyzerá, a ako „pekne“ môže vyzerať v prípade, ak si ju na starosť zoberie profesionálna stylistka. Nasledujúca prezentácia „pred a po“, kde fotka „pred“ je samozrejme vedome zhoršená, či už svetlom alebo výrazom danej ženy, a „po“ vedome zlepšená, jej potom môže akurát tak pochovať sebavedomie. Dáva jej totiž najavo, že síce v „skutočnosti“ (skôr na danej zhovadilej fotografii) vyzerá nič moc, stále to dokáže výborne maskovať.
Queer Eye naopak nič podobné nerobí. Naopak, hlavní protagonisti nájdu v každom človeku to krásne a postarajú sa o to, aby to v sebe človek našiel aj sám. Hlavnými objektami záujmu sú v tomto prípade muži. Zanedbaní a často leniví. Takí, ktorí majú doma neporiadok, nedokážu sa odtrhnúť od práce, či od rodičov a ich život doslova stagnuje na mieste. Priberajú, zarastajú, zle sa stravujú, nehýbu sa, jednoducho sa o seba nestarajú. A tento fyzický hendikep si automaticky pýta daň nielen na ich duševnom stave, ale taktiež aj na ich pošramotených medziľudských vzťahoch.
Každého muža si do parády zoberie päť chlapov, pričom každý sa špecializuje na konkrétnu oblasť.
Či už je to móda, stravovanie alebo dizajn, každá jedna časť, každý jeden poradca, má svoje miesto v celkovom výsledku. Queer Eye v istom zmysle funguje na báze výchovy detí. Rodičia môžu svojim ratolestiam radiť koľko len chcú, ak sa podľa toho sami nechovajú, ich dieťa to robiť nebude. A podobne to funguje aj v tomto prípade. Samotní učitelia sú výsledkom toho, čo by chceli po svojich žiakoch. Sú milí, sebavedomí, upravení, fit a nemusia nikomu nič dokazovať.
Ale pozor! Nemýľte si ich s vypracovanými modelmi a modelkami z Instagramu. Aj napriek tomu, že sú aj na tomto poli (niekedy až výstredne) aktívni. Toto však nie je o dokonalom tele, ani o narcizme dnešnej doby. Ich odkaz je jasný a pre každého človeka funguje individuálne. Stačí urobiť niečo pre seba samého, nebyť lenivý, vzoprieť sa narastajúcej hnilobe, nájsť v sebe ten potenciál, ktorý tam celé roky prebýva ukrytý a bude to práve lepší pocit človeka, ktorý ho nakoniec presvedčí o tom, prečo to robí.
Queer Eye vzbudzuje v každej novej epizóde nákazlivý optimizmus, že nikdy nie je neskoro urobiť niečo inak a lepšie.
Divák by si mal taktiež uvedomiť, že niektorí z týchto mužov a neskôr aj žien, to v živote nemali práve kvôli ich orientácii najľahšie. Aj napriek tomu sú však schopní s hrdosťou vykročiť do nového dňa a robia to otvorene, sviežo a s dobrou náladou. Ich rady neostávajú pri povrchných zmenách, ale naopak zachádzajú do zakorenených praktík mysle. Prinášajú nový pohľad na život a šedivosť dní plnia pestrými farbami.
Je v tom možno niečo z queer teórie, a niektorí z účinkujúcich by sa tomu mohli vzpierať, no v skutočnosti by sa obávali márne. Queer Eye si dobre uvedomuje background svojich žiakov a aj svoje publikum. Päť radcov sa tak dokáže veľmi dobre prispôsobiť svojím subjektom a zvoliť pre nich tú najlepšiu cestu. Napokon je to opäť o tom cítiť sa dobre a používať túto novo nadobudnutú pozitívnu energiu aj v iných oblastiach života. Je v tom láska, je v tom porozumenie, emócie aj dobrá nálada. A funguje to presne ako má.