David Attenborough: A Life on Our Planet je dokument s jedným veľmi výrazným rozdielom od iných prírodovedných dokumentov. V jednom momente, niekde v druhej polovici filmu, sa obraz ustáli na tvári nášho sprievodcu, ktorý v jednom momente poklesne na duchu. David Attenborough skloní hlavu a na chvíľu sa absolútne odmlčí. Ide o extrémne dojímavý pohľad na človeka, ktorý bol za jeden bohatý ľudský život, svedkom neprirodzenej devastácie prírodného sveta. Ako názov napovedá, toto je osobný odkaz súčasnej, ale aj budúcej generácii ľudí našej Zeme. A je to odkaz srdcervúci, napriek tomu nádejný a krásny zároveň.
David Attenborough: A Life on Our Planet je svedectvo človeka, ktorý precestoval celý svet, a videl ho na vlastné oči chradnúť a zanikať.
Proces, ktorý za normálnych okolností trvá milión rokov, prebieha v rámci pár ľudských generácií. Zmena je očividná a jej dopady sú katastrofálne. Dokument prináša prierez životom najznámejšieho prírodovedca a moderátora. Hlavným predmetom je Attenboroughova snaha poukázať na toxický trend súčasnej spoločnosti a jej nespochybniteľného negatívneho dopadu na životné prostredie.
Dokument je rozdelený na jednotlivé fázy Attenboroughvho života a jeho kariéry. Každé obdobie nás informuje o stave svetovej populácie, množstva CO2 v ovzduší a percentuálneho zániku divočiny. Podľa očakávania, s pribúdajúcimi rokmi je každá kategória viac a viac negatívne ovplyvňovaná. Popri tom sa divák cez staré videozáznamy, okrajovo zoznamuje s kariérou a poznatkami slávneho vedca. Vďaka záznamom z jeho BBC prírodovedeckých dokumentov sa vraciame do známych obrazov zvieracieho sveta, pozemského aj toho podmorského, a môžeme si vychutnávať nádherné zábery bohatej prírody a jej zvieracích obyvateľov. Bohužiaľ, táto krása a bohatosť je vzápätí ohrozovaná obrazmi zániku a katastrofy. Veľmi dobre je to znázornené na príklade s korálovými reliéfmi a ich postupnom a nezvratnom bielení.
Okrem obrazov prírody sa už tradične dostávame k odvrátenej strane, súvisiacou s neregulovanou ľudskou aktivitou.
Výrub amazonských pralesov, obsadzovanie divočiny za účelom získavania palmového oleja, neudržateľný rybolov, neudržateľná konzumácia mäsa, a iné praktiky priamo súvisiace s ničením prirodzeného prostredia divokých zvierat, sú veľmi jasne a ľudsky vysvetlené, bez nadmerného využívania vedeckých vzorcov, tabuliek a výpočtov. Aj z tohto hľadiska možno povedať, že dokument je veľmi prístupný širokej verejnosti. David Attenborough nám cez obrazovky vstupuje do života a ponúka nám veľmi otvorené a krehké svedectvo o stave našej planéty. A práve v tomto je jeho nový dokument tak veľmi dojemný, a istým spôsobom až bolestivý.
David Attenborough: A Life on Our Planet je pripomienka a šanca dúfať, že existuje ešte nádej, ako sa vymaniť spod područia nastupujúcej kalamity. Je tu prítomná istá konečnosť, rozlúčka 93-ročného muža, ktorý zasvätil svoj život prírode, ktorá mu doslova mizne pred očami. S týmto taktiež súvisí symbolické prirovnanie s Černobyľom. Attenborough však nevešia hlavu príliš dlho. Jeho smútok nahrádza nádej. Jeho svedectvo neostáva len pri tragických scenároch. Naopak, ponúka riešenia. Ponúka cestu von mimo bludný kruh súčasne fungujúcej spoločnosti. Jeho cesta tak v konečnom dôsledku hrá na pozitívnu notu. Jeho nádej zomiera posledná. Odkaz je jasný a mal by dopadať na úrodnú pôdu. Záleží na nás.