Filmy

Bruce Willis: Výber najlepších filmov ikonického herca

Keď Bruce Willis oznámil, že na základe zdravotných dôvodov povesil herectvo na klinec, oficiálne sa skončila jedna herecká legenda. Bruce Willis prerazil na výslnie „romcom“ seriálom Mesačný svit (Moonlighting, 1985-1989), kde hral po boku Cybill Shepherdovej, charizmatického súkromného detektíva. Razantný zlom prišiel v roku 1988 filmom Smrtonosná pasca (Die hard). Vtedy sa Bruce Willis jediným filmom bezpodmienečne pasoval do úlohy akčného hrdinu. Táto herecká persona mu potom, až na pár výnimiek, vydržala počas celej jeho bohatej hereckej kariéry. Herec prepožičal tvár množstvu výborných filmov. Získal si nespočetné množstvo fanúšikov po celom svete a stal sa ikonickou tvárou unaveného, zraniteľného a flegmatického hrdinu. Jeho herecká kariéra začala strácať na sile až počas posledných pár rokov, kedy herec uprednostnil kvantitu projektov pred ich kvalitou. My by sme sa v tomto zozname ale radšej zamerali na tie časom overené klasiky, ktoré sa vždy oplatí opakovane navštíviť.

Smrtonosná pasca (Die Hard, 1988)

Najlepší akčný film nielen s Brucom Willisom, ale jeden z najlepších akčných filmov vôbec. Taká je legendárna Smrtonosná pasca, film, ktorý nám časom opakovane dokazuje, ako vôbec nestarne. Napriek tomu, že očakávania obsadiť Willisa do úlohy akčného hrdinu boli viac než skeptické, dokonca až komické, ako sa diváci presvedčili pri traileroch k filmu, výsledok naopak nemohol dopadnúť lepšie. John McClane sa stal pojmom. Bruce Willis odštartoval raketovú kariéru sériou filmov, ktoré sa vehementne snažili napodobniť, alebo si skôr osvojiť,  jedinečný štýl ikonického, niekedy flegmatického, inokedy zlomeného, vždy však veľmi charizmatického protagonistu.  

Smrtonosná pasca 3 (Die Hard With a Vengeance, 1995)

Smrtonosná pasca 3 je hrdým nasledovníkom prvého filmu Johna McTiernana. Druhý diel necháme napriek všetkej počestnosti trochu v pozadí. Tretie pokračovanie je naopak výborný akčný film s jedinečnými scénami, ktoré rezonujú dnes, rovnako ako v čase filmovej premiéry. Do popredia sa podobne ako v jednotke, no tentoraz oveľa intenzívnejšie, dostáva zohrané duo v podaní Willisa a Samuela L. Jacksona. Pričom inspirácií z prvého filmu je ešte oveľa viac.  Tou najsilnejšou je výber hlavného nepriateľa, čoby akejsi reinkarnácie Hansa Grubera (Alan Rickman). Skvelý Jeremy Irons je ako jeho brat, Simon Gruber hodným nasledovníkom. Pod taktovkou skúseného McTiernana, je o úspech rezolútne postarané.  

Posledný skaut (The Last Boy Scout, 1991)

Posledný skaut je temnejšia verzia Smrtonosnej pasce, alebo na základe rokov vzniku, je Smrtonosná pasca 3 jemnejšou verziou Posledného skauta. Akčný hit z prostredia amerického futbalu, režiséra Tonyho Scotta, okamžite zaujme hláškami nabitým scenárom Shana Blacka, ktorý našinec pozná najmä vďaka geniálnemu českému dabingu. Bruce Willis je súkromný detektív Joe Hallenbeck. Opäť ide o protagonistu zasiahnutého ťažkou rodinnou krízou a univerzálnou únavou z mdlého života. Parťáka mu tentoraz robí vyslúžili hráč amerického futbalu, výstredný Jimmy Dix v podaní Damona Wayansa. Vo filme si taktiež zahrala mladá Halle Berry v úlohe okázalej striptérky.

Šiesty zmysel (The Sixth Sense, 1999)

Napriek tomu, že Šiesty zmysel nebol po kritickej stránke dvakrát ospevovaný film, Bruce Willis nás dokázal opakovane presvedčiť o tom, že nie je len obyčajný akčný hrdina, ale zvládne aj vážnejšie úlohy. Ako detský psychiater sa podujme pomôcť malému chlapcovi vysporiadať sa s nelichotivým darom zo záhrobia. Napriek Shyamalanovým únavným manierom, ktoré režisér dokázal naplno rozdúchať až v jeho nasledujúcej tvorbe, Šiesty zmysel stále dokázal zaujať (najmä pretože išlo o jeho úplne prvé zoznámenie sa so širším publikom), a to svojim typicky autorských prístupom k látke. Bruce Willis neskôr so Shyamalanovým spolupracoval aj na jeho svojskej superhrdinskej trilógii.  

Smrť jej pristane (Death Becomes Her, 1992)

Výborná čierna komédia Roberta Zemeckisa o cene večného života, a najmä cene za večnú krásu (plastikovia spozornite), nám Bruca Willisa predstavuje v celkom opačnom svetle, ako by sme ho poznali z akčných filmov. Bruce Willis je plachý doktor Ernest Menville, ktorý sa dostane do vražedného trojuholníka dvoch rivaliek v podaní Meryl Streepovej a Goldie Hawnovej. Okrem skvelého castingu, ktorý dopĺňa pôvabná Isabella Rossellini, sa film vyznačuje hravým scenárom, výbornými efektami a jedinečnou hudbou. Bruce Willis sa svojej úlohy chopil so sebe podobnou charizmou a najmä v poslednej tretine filmu na seba celkom stiahol pozornosť.

Dvanásť opíc (12 Monkeys, 1995)

Dvanásť opíc Terryho Gilliama posunulo hranice Willisovho herectva do celkom neopozeraného teritória. Film hercovi ponúkol skvelú postavu a Willis sa tejto šance chopil s úctyhodným nadšením. Jeho cestovateľ v čase je pochopiteľne v psychickom rozpoložení, pričom Willis vážne balansuje na hrane skutočného bláznovstva, nemaskovanej zraniteľnosti a nebezpečnej racionality. To všetko ukotvené v kontexte filmového príbehu, ktorý smeruje k civilizačnej apokalypse. Okrem Willisa treba určite spomenúť aj mladučkého Brada Pitta, ktorý taktiež svojjmu obecenstvu jasne dokázal, že nie je pred kamerou len pekným modelom, ale svoje herectvo berie viac než vážne.       

Armagedon (1998)

Armagedon je jeden z tých filmov, ktoré sa na nás v detstve nalepia a my s tou nostalgiou zmôžeme len málo. Bez rozdielu na objektívne kvality, či nekvality Bayovho filmu, stále ide o zábavný trhák, ktorý drží nad vodou skvelé herecké osadenstvo. Tomu právoplatne kraľuje práve charizmatický Bruce Willis, ako neohrozený vodca skupiny ropných „vrtákov.“ Willisov povestný úškrn nájdeme v mnohých filmoch, zväčša tých akčnejších, a nájdeme ho samozrejme aj tu. Michael Bay nadväzujeme na Willisovu akčnú personu, napriek tomu, že to robí pomerne opatrne, vzhľadom na jeho postavu ochranárskeho otca, ktorý drží celý divoký ansámbel svojich pracantov pekne v pozore.         

Pulp Fiction (1994)

Priznám sa, bola to práve časť s Brucom Willisom, ktorú som ako dieťa videl úplnou náhodou (nie úplne zodpovedne), no práve vďaka nej sa mi otvorila cesta do násilného a zábavného sveta Quentina Tarantina. Bruce Willis bola familiárna tvár. Obľúbený herec. Jeho Butch bol opäť raz charizmatický hrdina. Protipól všetkým grázlom a šedivým postavám. Skutočný hlavný protagonista, ktorý odchádza pri zapadajúcom slnku s dievčaťom po svojom boku do diaľky.   

Piaty Element (The Fifth Element, 1997)

Nostalgická klasika Luca Bessona si aj dnes zachováva svoj nezameniteľný štýl. Bruce Willis sa vracia do úlohy unaveného akčného hrdinu, tentoraz však musí s dávkou istej irónie, zachrániť celý svet. Samozrejme Willisov Korben Dallas nie je len obyčajný taxikár. Keď do rúk berie zbraň, ožívajú všetci jeho predchádzajúci hrdinovia z iných filmov, akoby išlo stále o tú istú postavu. Aj preto je Willis vo svojej úlohe ochrancu tak familiárne známy. Napriek tomu nám herec nemusí nič dokazovať, pretože v tejto forme ho všetci vždy radi vidíme. Piaty element je farebná a divoká jazda svojským sci-fi svetom, a okrem Willisa sa môže pýšiť množstvom pamätných momentov.     

Looper (2012)

Bruce Willis sa opäť raz dostáva do akčného trileru poznačeného cestovaním v čase. Režisér Rian Johnson vytvoril prepracovaný, aj keď dnes pomerne podceňovaný sci-fi film, ktorý proti sebe stavia dvoch hercov v jednej a tej istej postave, oddelenej desiatkami rokov. Podobne ako pri Willisovom predchádzajúcom filme o cestovaní v čase, aj tentoraz je jeho postava zhrýzaná hnevom a sklamaním z budúcnosti, hnaná snahou napraviť minulé hriechy. Otázne ostáva, za akú cenu.  

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *