Filmy

Priateľstvo, oddanosť aj láska, to sú najlepšie ženské filmové dvojice

Pred nejakým časom sme sa pozreli na najlepšie mužské filmové dvojice. Teraz prinášame výber filmov, ktorých ústrednú úlohu hrá dvojica žien alebo dievčat. Či už ide o najlepšie priateľky alebo partnerky, základom je vždy láska a oddanosť pomáhať si navzájom. To ale neznamená, že by sa všetky uvádzané filmy riadili týmto pravidlom. Naopak, medzi titulmi sa nachádza aj pár prípadov, ktoré skôr poukazujú na vzťahy toxické, než láskyplné. Inak sa filmy pohybujú po širokej škále ženských otázok a problematík. Inokedy si ženy berú za úlohu väčšinou mužské archetypy a búrajú predsudky.

Thelma a Luoise (Thelma a Luoise)

Ikonická ženská dvojica dokonalo zosobňujúca filmový feminizmus. To je Thelma a Luoise a ich jazda plná vzdoru proti despotickému patriarchátu. Je zaujímavé, že film Ridleyho Scotta bol originálne prezentovaný ako komédia. Vo finále však ide o silný príbeh ženskej túžby po slobode z područia nerovnosti, sexuálneho obťažovania a mužskej opresie. Film je nadčasový aj z dôvodu pomerne stále aktuálneho hnutia Metoo. Feministický tón filmu je však len jedna strana mince. Thelma a Luoise je v základe typický príklad výborného road movie. A aj napriek rôznym scénam, ktoré niekedy s vtipnosťou poukazujú na rozdielne povahy medzi pohlaviami, ako road movie ide v základe vždy o slobodu ako takú.

Adéle a Emma (Život Adéle)

Blockbuster európskej kinematografie a miláčik medzinárodného filmového festivalu v Cannes v roku 2013. Život Adéle je filmová adaptácia grafického románu o láske dvoch dievčat. Emotívny a autentický film nazerá na milostný vzťah zo všetkých smerov a stáva sa jedným z najlepších filmových diel zaoberajúcich sa touto tematikou. Nielenže si Život Adéle odniesol z prestížneho festivalu v Cannes najvyššie ocenenie Palme d´Or, Zlatú palmu si po prvý raz v histórii tohto festivalu odniesla dokonca aj ústredná dvojica herečiek  Léa Seydoux a Adèle Exarchopoulos. Aj táto skutočnosť jasne napovedá aký veľký vplyv mali na úspech filmu obe hlavné protagonistky.

Otilia a Găbița (4 mesiace, 3 týždne a 2 dni)

Dnes asi najznámejší rumunský film, 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni, je podobne ako predchádzajúce dielo taktiež držiteľom Zlatej palmy z filmového festivalu v Cannes za rok 2007. Film sa odohráva v Rumunsku počas socializmu a nálada v spoločnosti tak vytvára veľmi špecifickú a Slovensku veľmi známu atmosféru. Tematika potratov je však všeobecne univerzálna. Hlavnými protagonistkami filmu sú Otilia a Găbița, dve spolubývajúce zo školského internátu. Keď sa Găbița rozhodne podstúpiť v Rumunsku tej doby ilegálny potrat, Otilia stojí verne po boku svojej priateľky. 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni je jeden z tých naturalistických a minimalistických filmov, ktoré si berú za úlohu vyňať z reality kus surovej pravdy a bez škrupulí ju servírujú divákom. A výsledok je viac než vydarený.

Christina a Nicole (Diabolské ženy)

Francúzsky režisér Henri-Georges Clouzot bol majstrom svojho remesla a autorom množstva filmových hitov. Tie boli neraz adaptované Hollywoodom a filmy Diabolské ženy (Diabolique) nie je výnimkou. Film nás privádza do centra zvláštneho vzťahu medzi mužom, jeho ženou a jeho milenkou. Podobne ako pri iných filmoch z tohto zoznamu, aj v tomto prípade ide o vzájomnú pomoc medzi dvomi ženami. Michel je surový a krutý, zatiaľ čo jeho žena Christina je krehká ako suchý tulipán. Manželia spravujú internátnu školu, v ktorej učí aj Nicole, Michelova milenka. Po tom, čo sa obe ženy ocitnú uprostred Michelovho hnevu a zloby, rozhodnú sa najmä na Nicolin popud, neľútostného tyrana raz a navždy zbaviť. Ich vražda má však nečakané komplikácie. U nás je známa taktiež adaptácia filmu z roku 1996 pod slovenským prekladom Diabolská pasca so Sharon Stone v hlavnej úlohe.     

Alma a Elisabet (Persona)

Persona je jeden z najznámejších a taktiež jeden z diskutovanejších filmov Ingmara Bergmana. V hlavných úlohách sa predstavujú režisérove dve večné múzy, Bibi Anderssonová a Liv Ullmannová. Persona sa radí k tým vážnejším Bergmanovým dielam, ktoré na diváka doslova útočia a nedržia nič bokom. Aj Persona využíva bohatú symboliku zhmotnenú do snových obrazov plných myšlienok, emócií a indícií. Hlavným príbehom je vzťah dvoch žien. Alma je zdravotná sestra a Elisabet zasa herečka, o ktorú sa ma Alma starať. Obe ženy sú spolu zatvorené v odľahlej chate pri morskom pobreží, kde sa má Elisabeta ľahšie uzdraviť z psychických ťažkostí. Spoločné prebývanie oboch žien je však na kilometre vzdialené idylickému zotavovaniu uprostred prírody. Naopak, typicky pre Bergmana, aj Persona je plná vážnych tém a filozofickým úvah.

Violet a Corky (Pasca)

Ešte pred tým než sa stali súrodenci Wachowskí slávni najmä vďaka Matrixu, bolo od nich žiadané preukázať svoje filmárske a režisérske kvality. A tak vznikol skvelý triler Bound, v slovenskom preklade, Pasca. Podobne ako niektoré iné príklady z tohto zoznamu, aj Pasca robí z hlavných protagonistiek, viac než len dobré priateľky. Na rozdiel od hollywoodskych filmov 70. rokov, kde sme mohli často sledovať vedomé popierania lesbických vzťahov medzi dvomi ženskými priateľkami, Wachowskí robia presný opak a dávajú nám to veľmi zreteľne najavo. Navyše ide o výborné ženské duo, ktoré sa nebojí zobrať do rúk akčné vedenie a rozohrať výbornú štýlovú hru.

Annie a Lillian (Dámska jazda)

Skvelá komédia je u nás dobre známa. Možno, že nejde o úplne typický príklad ženského dua akým je napríklad Thelma a Luoise, ale nemožno pochybovať o tom, že by Annie a Lillian neboli najlepšie priateľky. Aspoň tak sa Annie domnieva, keď sa pred Lillianinou svadbou snaží o jej priazeň zápasiť so zákernou Helenou. Dámska jazda možno nie je typický príbeh láskyplného vzťahu dvoch žien, pretože priznajme si, ide najmä o skvelú hollywoodsku komédiu. A teraz myslím jej originálnu verziu, pretože hollywoodske komédie posledných rokov sa svojím humorom stávajú tak trocha ťažšie dabovateľnými, bez toho aby nestratili hlavnú myšlienku vtipu. Niektoré ranné filmy Setha Rogena by mohli rozprávať. Dámska jazda však za svojím humorom ukrýva cenné myšlienky ženského priateľstva a vzájomného pochopenia vykročiť vlastnou cestou.     

Júlia a Lillian (Júlia)

Julia je pekný príklad láskyplného priateľstva dvoch žien. Hlavnou hrdinkou je Lillian Hellmanová, spisovateľka divadelných hier. Jej priateľstvo s Juliou vidíme najmä vďaka jej spomienkam, alebo flashbackom. Obe dievčatá spolu vyrastali a aj v dospelosti ostali najlepšie priateľky. Sila ich priateľstva je dokonca natoľko silná, že Julia ostáva v Lillianinej hlave hlboko zakorenená, a to aj vtedy, keď odchádza študovať medicínu do Viedne. Nanešťastie, ocitáme sa v rokoch, kedy v Nemecku vládne diktatúra Adolfa Hitlera a chápadlá nacizmu sa začínajú s násilnou vervou rozširovať aj do susedného Rakúska. Julia je istým spôsobom romantická cesta pomôcť svojej najlepšej priateľke a neváhať pri tom nasadiť aj vlastný krk. Odpoveď na otázku, či je vzťah medzi ženami možno ešte niečím viac, než len dobrým priateľstvo, ostáva na divákovi.     

Amy a Molly (Booksmart)

Booksmart nazývam v originálnom názve, pretože jeho tragický slovenský preklad distribútora (Šprtky to chcú tiež) robí filmu doslova hanbu. Booksmart nie je pokračovanie nemeckej komédie na štýl Prci prci prcičiek, Holky to chtěj taky (Mädchen, Mädchen 2001). Naopak, Booksmart možno veľmi zjednodušene opísať ako Superbad (2007) s dievčatami. Základným kameňom filmu je priateľstvo dvoch dievčat. Amy a Molly sú poctivé stredoškoláčky s dobrými známkami. Keď sa končí posledný ročník strednej školy, obe si uvedomia, že ich dobré známky a poctivé štúdium automaticky neznamenajú, že budú jediné, ktoré to v živote ďaleko dotiahnu. O to je ich prekvapenie horšie, keď zistia, že aj tí študenti, ktorí sa počas strednej viac bavili ako učili, napokon odchádzajú študovať na prestížne univerzity. Booksmart je o v základe o tom, rozlúčiť sa s najlepšou priateľkou vo veľkom štýle. Je to milé, je to vtipné, je to správne emotívne, a najmä je to babsky bláznivé.  

Susanna a Lisa (Narušenie)

Film z prostredia psychiatrickej liečebne nás privádza do centra komplikovaných vzťahov v skupine hospitalizovaných dievčat. V tomto prípade nejde o úplne typické priateľstvo medzi dvomi hlavnými protagonistkami, Susanna a Lisa však majú na svoje životy zásadný vplyv. Film sa odohráva na konci 60. rokov minulého storočia, keď Amerika vedie vojnu vo Vietname a na ženu, ktorá verejne vyhlasuje, že chce v živote písať, je nazerané ako na blázna. Susanna aj Lisa sú síce diametrálne odlišné, no obe patria do kategórie dievčat vymykajúcich sa spod základných očakávaní americkej spoločnosti.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *