Filmy

Lola beží o život: Ako Tom Tykwer oživil nemeckú kinematografiu

Po zjednotí Nemecka sa v 90. rokoch dostáva do nemeckého filmu najmä zábava a ľahký žáner komédie. Ide o radikálnu zmenu oproti politickej a sociálnej kinematografii 70. rokov. Filmy sa začali radiť do populárnej vlny konsenzu, ktoré propagovali materializmus a konzumerismus, a v niektorých prípadoch dokonca jedinečne nemecký vulgarizmus, nepriateľsky namierený proti buržoáznej kultúre. Išlo väčšinou o romantické filmy alebo vzťahové komédie. Inokedy sa jednalo o adaptácie nemeckých bestsellerov, explicitne zamerané na sexualitu, rodinu a kultúru tolerancie typickú pre obdobie po zjednotení.  

Toto obdobie, tiež nazývané ako „comedy boom“ bolo často označované aj ako ďalšia kríza nemeckej kinematografie. Filmový priemysel trpel nedostatkom inšpirácie. Chýbala inovácia a nový svieži nádych, ktorý by nemecký film povzniesol z prepadliska gýču a ľahkej zábavy. Tieto skutočnosti automaticky viedli k obavám producentov, akokoľvek pri filmovej tvorbe esteticky, či ekonomicky riskovať. Komédie boli často kritizované za svoju povrchnosť a za svoju tendenciu spadať do únavných klišé. Navyše, tieto filmy boli absolútne cudzie a prakticky nedistribuovateľné pre publikum mimo Nemecka.

Našťastie, tento proces filmovej tvorby bol radikálne zmenený novou generáciou filmárov, silno ovplyvnených americkou kinematografiou. Títo tvorcovia, často absolventi popredných filmových škôl v Berlíne, Mníchove alebo Hamburgu, boli najmä Wolfgang Becker, Lars Becker, Fatih Akin, Stefan Arndt, Dani Levy a Tom Tykwer.

V prípade Toma Tykwera, ktorý podobne ako Fassbinder, neprešiel žiadnym filmovým výcvikom, ani školou, ide o jedného z najvýznamnejších súčasných, nielen nemeckých, ale aj medzinárodných režisérov.

V roku 1992 stretol Tom Tykwer Stefana Arndta, ktorý riadil kino v Berlíne. Spolu založili produkčnú spoločnosť Liebesfilm GmbH, ktorá stála za Tykwerovým prvým celovečerným filmom Die tödliche Maria (1993). V roku 1994 zmenili meno spoločnosti na X Filme Creative Pool a zobrali do partie Dani Levyho a Wolfganga Beckera. Produkčná spoločnosť sa pohybovala najmä okolo skupiny filmárov, primárne zameraných na vyladené scenáre a s dôrazom na pre-produkciu. Jednotliví scenáristi zvykli pracovať pre televíziu a bola to práve spoločnosť X Filme Creative Pool, ktorá im dovolila spolupracovať.

Režiséri mali absolútnu kreatívnu kontrolu nad svojimi projektmi, zatiaľ čo ostatní filmári prispeli určitou finančnou a pracovnou podporou. Spolupráca bola kľúčová. Každý zo štvorice hlavných členov spoločnosti sa musel zaviazať za projekt a za jeho úspech. V prípade neúspechu padala vina na každého z nich. Prioritou ostávala snaha separovať sa od úspešných romantických komédií a adaptácií, a získať si renomé v zahraničí. Inými slovami, snažili sa pristupovať k autentickým nemeckým materiálom, ktoré by fungovali medzinárodne.  

Filmy boli väčšinou nízko nákladové, zamerané na autorský režisérsky prístup. Tým pádom vznikla nezávislá autorská kinematografia, ktorej cieľom bol umelecký hlavný prúd a komerčný autorský film. Prvým veľkým úspechom, nielen na domácom trhu, ale medzinárodne, bol práve film Toma Tykwera, Lola beží o život (Lola Rennt, 1999). S rozpočtom 3 500 000 nemeckých mariek zarobil film v Amerike 10 miliónov dolárov. Úspech filmu bol najväčšou filmovou udalosťou od úspechu filmu Ponorka (Das Boot, 1981) Wolfganga Petersona. Americkí kritici, ale aj diváci, videli nemeckú kinematografiu skôr ako pomalú, temnú a depresívnu. V Austrálii dokonca pri marketingu utajili fakt, že ide o nemecký film.

Lola beží o život je silno ovplyvnený americkou kinematografiou. Film obsahuje univerzálne vlastnosti blízke najmä mladšiemu divákovi v globálnom meradle.

Išlo o kombináciu populárnej kultúry s postmodernými aspektmi. Výrazné prostriedky ako techno hudba, videohry, televízia, patria medzi hlavné a najmä známe elementy medzinárodne uznávanej kultúry mladých ľudí. Navyše, romantická stránka dvoch potetovaných protagonistov, Loly (Franka Potente) a Manniho (Moritz Bleibtreu), taktiež tvorí jasnú identifikáciu s mladou generáciou. Film Lola beží o život získal okrem iných ocenení, cenu Nemecký film roka a taktiež v roku 1999 zažiaril na festivale v Sundance, odkiaľ si odniesol Cenu divákov.  

Tom Tykwer a kameraman Frank Griebe sú podobne ako napríklad aj Quentin Tarantino, vášniví filmoví fanúšikovia, čo sa priamo ukazuje aj na ich filmovej tvorbe. Postmoderná stránka filmu sa prejavuje v globalizácii filmových kultúr naprieč svetom. Ako povedal Tom Tykwer, „Lola beží o život je film o možnostiach sveta, života a kinematografie.“ Film kombinuje vysokú a nízku kultúru využívaním rôznych filmových techník, ako je čiernobiely obraz, video, rýchly strih (z angl. jump cut), spomalené zábery, rýchle montáže, animácie alebo narúšanie osy pohybu kamery (Lola beží raz na jednu stranu, raz na druhú stranu).  

Podobne ako v prípade filmu režiséra Françoisa Truffauta, Strieľajte na pianistu (Tirez sur le pianiste, 1960), aj Lola beží o život je film o filme. Film obsahuje viacero žánrov, medzi nimi akčný film, romantický film, western, sociálnu drámu, dokonca aj rozprávku. Film skúma hranice medzi hollywoodskym filmom a umeleckým filmom. Aj týmto spôsobom ide o jasný príklad postmoderného diela. Máme tu akčný film (preteky s časom, pred tým než Manni vykradne obchod), ale taktiež rodinnú drámu so sociálnou kritikou (Lolin otec má aféru s kolegyňou, objavenie Lolinho nevlastného otca).

Tieto dva rozdielne žánre sú dokonca nakrútené ako dva rozdielne filmy v jednom. Akčná časť je nakrútená ako každý iný hollywoodsky trhák, zatiaľ čo dráma je nakrútená po vzoru filmov francúzskej novej vlny. Rozhovor medzi otcom a jeho milenkou je nakrútený rukou na zrnité video. Nálada filmu sa náhle mení na pomalú rodinnú drámu. Dôraz na detaily pripomína nielen filmy režisérov ako je Fassbinder alebo von Trotta alebo taktiež Bergmana alebo Trierove filmy v období Dogmy 95.     

Rovnako ako zjednocovanie žánrov a rôznych filmárskych techník, tak aj rýchly strih bežeckých scén a dôraz na mobilitu a prepravu reprezentuje vo filme politickú jednotu.

Lola beží o život znázorňuje Berlín ako vyspelé globálne mesto. Film sa tak stáva generačnou zmenou. V roku 1998 sa po šestnástich rokoch nestáva Helmut Kohl nemeckým kancelárom. Lola sa tak stáva politickou ikonou vyjadrujúcou pohyb vpred v ostrom kontraste od nemeckej stagnácie predchádzajúcich rokov. Berlínsky starosta Eberhard Diepgen dokonca použil plagáty z filmu na kampaň pre svoje znovuzvolenie. Ďalší politik, ktorý využil úspech a najmä obraz filmu, bol nemecký minister kultúry, Michael Naumann. Naumann sa objavuje v Lolinom úbore ako uteká cez Berlín a akurát míňa skupinku mníšok. Aj týmto spôsobom Lola symbolizovala tú najlepšiu voľbu pre zásadnú zmenu problematickej situácie smerom k šťastnému koncu.

V roku 1990 nakrútil Tykwer svoj prvý krátky film s názvom Because. Už ten obsahoval rozpoznateľné tematické a štylistické aspekty jeho budúcej tvorby. Bol to práve tento krátky film, ktorý odštartoval jeho filozofiu, najviac vyšperkovanú práve vo filme Lola beží o život. Hra s časom a priestorom, determinizmus a otázky náhody a osudu boli pre tvorcu kľúčovými prvkami. Tykwer bol výrazne ovplyvnený poľským režisérom Krzysztofom Kieslowskim a sám si osvojil práve jeho filozofické otázky, týkajúce sa života, odohrávajúceho sa na základe činností protagonistov.

Taktiež by sa dalo tvrdiť, že Tykwer si osvojil nielen tematické myšlienky slávneho režiséra, ale dokonca aj niektoré z jeho filmárskych techník. Takými sú napríklad extrémne detaily určitých postáv, čo rád využíval aj sám Kieslowski. Tykwer dokonca súhlasil s režírovaním filmu Heaven (2002), ktorý Kieslowski napísal, no kvôli vlastnej smrti už nestihol nakrútiť. Lola beží o život sa taktiež riadi zákonom akcie a reakcie. Film je často prirovnávaný ku Kieslowskému filmu Náhoda (Przypadek, 1981), ale taktiež s inými jeho filmami ako je napríklad La double vie de Véronique (1991) a Tri farby: Červená (Trois couleurs: Rouge, 1994).

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *