Knihy

Listy od astrofyzika: Výborná cesta od konšpirácií ku kritickému mysleniu

Autor knihy Listy od astrofyzika, Neil deGrasse Tyson, je v súčasnosti jeden z najznámejších vedcov. Jeho meno môžu poznať aj ľudia, ktorí sa o vesmír hlbšie nezaujímajú, podobne poznajú napríklad meno Stephena Hawkinga. Neil deGrasse Tyson sa teší širokej popularite nielen svojimi vedomosťami, ale najmä tým, ako tieto vedomosti predáva ďalej svojím poslucháčom alebo čitateľom. Akoby sa slávny vedec vo svojej profesii riadil známym citátom: „Ak to nedokážeš vysvetliť jednoducho, sám tomu dostatočne nerozumieš.“ Pôvod citátu je síce diskutabilný, či už ho povedal Einstein alebo Richard Feynman, avšak bez ohľadu na jeho pôvod, či dokonca pravdivosť, stále ide o dobré zhrnutie Tysonovho postupu práce.

To dokazuje aj jeho veľmi zaujímavá a poučná kniha, Listy od astrofyzika. Kniha je v základe výber autorovej korešpondencie. Tyson je dostatočne populárny, aby mu množstvo ľudí posielalo dopisy a pýtali sa ho na názory a vysvetlenia naprieč rôznymi odvetviami. Otázky sú naozaj rôznorodé a pestré. Ich tematika sa pohybuje od vesmíru, fyziky a biológie, cez filozofiu, náboženstvo, konšpiračné teórie až po listy od fanúšikov plné úcty a obdivu. Okrem toho má kniha jemne autobiografický tón. Najmä vtedy, keď nás autor sprevádza jeho vlastnými skúsenosťami z teroristického útoku na newyorské dvojičky alebo píše list svojmu otcovi. Listy od astrofyzika však obsahujú ešte niečo navyše. Je to niečo, čo z tejto knihy robí dielo, ku ktorému sa človek rád vracia. Vezme si ho z police, vyhľadá si dané téma alebo konkrétnu otázku a prečíta si odpoveď. Tá odpoveď nemá za úlohu prinášať iba nové informácie a znalosti. Tyson nefunguje ako obyčajná učebnica fyziky.

Jeho rétorika a prednes privádzajú čitateľa ku kritickému mysleniu.  A to je hlavný dôvod prečo sa ku knihe Listy od astrofyzika dokáže človek opakovane vracať.

V súčasnej dobe sociálnych sietí, v čase názorov a „zdravého rozumu“, je kniha Listy od astrofyzika viac než povinnou literatúrou. A nie je to o tom, že kniha musí ponúkať úžasné myšlienky alebo nové poznatky o vesmíre. Dokonca by som povedal, že človek zaoberajúci sa primárne astrofyzikou v knihe nájde skôr príjemné osvieženie od usilovného štúdia. Avšak Neil deGrasse Tyson nepíše pre odborníkov. Naopak, píše pre širokú verejnosť. Ponúka vzdelanie, ktoré prirodzene podnecuje človeka rozmýšľať kriticky nielen v oblasti astrofyziky, ale rozmýšľať kriticky všeobecne. Opakom jeho vzdelávania je potom slepá viera v konšpiračné teórie.

Listy od astrofyzika je výborný darček pre človeka vyznávajúceho konšpirácie. Kniha je totiž plná konšpirácií. Ľudia majú veľa otázok. A je zaujímavé, že často sa tieto otázky náhle menia na nepodložené tvrdenia. V knihe tak nájdeme sekcie o UFO, predpovediach o konci sveta, o vešteckých schopnostiach, o záhadných prehistorických bytostiach ako je napríklad yeti alebo o existencii duchov. A je skvelé, že Tyson ku každej jednej konšpiračnej problematike pristupuje s úprimnou vážnosťou. Konšpirátora neodsúdi, ani ho nezavrhne. Jednoducho ho poprosí, aby mu poslal nejaký hmatateľný dôkaz. Niečo, čím by podporil svoje tvrdenia. Dokonca sa Tyson niekedy benevolentne uspokojí s obyčajnými odpoveďami na jeho veľmi racionálne otázky smerom k danej konšpirácii. Jeho prednes zrazu pôsobí ako zázračný liek na poverčivosť a dohady. Fakty sú dôležité. Pokiaľ nejestvujú, konšpirácia nemá pevné základy. Ironicky, sám Tyson nie je príkladom nadutého vedca, ktorý by nepozeral za horizont a nesníval o nemožnom. Ako príklad si berie na pomoc pár historických citátov rešpektovaných ľudí z oboru, ktorý sa v minulosti doslova vysmievali lietaniu, ceste na mesiac alebo parnému motoru.

Autor zdržanlivo rozlišuje medzi pokrokom a konšpiráciami. A robí to inteligentne, vedecky a zábavne. 

Kniha má nespochybniteľnú vzdelávaciu hodnotu. Učí človeka myslieť, podobne ako to robia všetky kvalitné vysoké školy. Okrem toho kniha ponúka aj skvelý pohľad do večného zápasu medzi vedou a náboženstvom. Vzhľadom na pôvod knihy a jej autora nemôžeme tvrdiť, že by náboženstvo malo v rukách úplne najlepšie karty. To však neznamená, že by Tyson odmietal tajomstvá vesmíru. Ak sa však bavíme o vedecky podložených faktoch ako je napríklad evolúcia a iné poznatky zo sveta biológie, autor prináša veľmi osviežujúcu a doslovnú argumentáciu, ktorá veľa pochybných tvrdení súvisiacich s náboženstvom jednoducho búra na márne kúsky.   

  • Originálny názov: Letters From an Astrophysicist
  • Počet strán: 240
  • Vydavateľstvo: Tatran, 2019
  • Preklad: Katarína Grozaničová

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *