Komiksy,Recenzie

Čudná planéta recenzia: Humorné spytovanie normálnosti každodenného života

Čudná planéta je nový komiks, ktorý si kladie zdanlivo jednoduchú otázku, čo je a čo nie je, normálne. Autor komiksu, Nathan W. Pyle nazerá na svet a na ľudské tradície a zvyklosti z nezvyčajného uhla pohľadu. A ako sa hovorí, „je to vtipné, pretože je to pravda.“ Ľudia vo svojej všeobecnosti medzi sebou zdieľajú spoločné činnosti, pričom množstvo z nich sa dá s miernym odstupom zaujímavo prehodnotiť. Ako sa sám autor vyjadril, celý nápad sa zrodil v momente, keď spolu s jeho ženou začali spytovať vlastné zvláštne chovanie. Údajným spúšťačom bol hriankovač, ktorý manželia ukryli v skrini pred očakávanými narodeninovými hosťami. Podobná scéna sa dokonca dostala aj do knihy.

Čudná planéta je vtipný výsledok bádania a uvažovania nad spoločenskými normami a konaniami.

Podobne ako komiksové diela, Dospelosť je mýtus alebo Nimona, aj Čudná planéta originálne vznikla ako webkomiks, teda komiks postupne zverejňovaný na internete. Vtipné a inteligentné obrázky, s okamžitou a trefnou pointou, si medzi ľuďmi získali veľkú popularitu. V tomto momente má Nathan W. Pyle na instagramovom účte pre Čudnú planétu, 6 miliónov sledovateľov. Nie je preto divu, že webkomiks napokon získava fyzickú podobu a dostáva sa aj do kníhkupectiev.  

Ako som už spomínal, obsah komiksu je univerzálny. Možno aj preto sa teší tak veľkej obľube. Môžu za to hlavne malí, rozkošní a väčšinou bezpohlavní mimozemšťania s veľkými očami a malými ústami. S tými sa človek okamžite identifikuje. Ich pôvod je jednoducho príliš neurčitý, na to, aby dokázali imponovať len vybranej skupine ľudí. Voľba mimozemšťanov taktiež veľmi šikovne pomáha navodiť pocit sebareflexie, že sme to v skutočnosti my, kto nazerá na akýsi neznámy život na cudzej planéte. Týmto spôsobom nás autor dostáva mimo zaužívané koľaje každodenných rituálov a dovoľuje nám pozerať na vlastný, no zároveň cudzí svet, pekne z odstupu.

Komiks je rozdelený do kategórií ako sú mladé bytosti, priateľstvo alebo dospelosť.

Každá jedna kategória potom obsahuje množstvo známych situácií, typických pre danú oblasť. Mimozemšťania si objednávajú od cudzincov potravu, obdarovávajú sa zmrzačenými rastlinami a pri pozeraní hororov si predstavujú svoju štatisticky nepravdepodobnú smrť. Inokedy pobodajú tekvicu, spokojne sledujú miznutie hviezdy alebo si na seba dávajú zdrap vážnosti. Prezradím, že „zdrap vážnosti“ je kravata, no v knihe je oveľa viac podobne doslovných a zábavných prekladov. Na jednu stranu ide o humorné alternatívy zaužívaných pojmov, no keď sa tak nad tým tak človek zamyslí, je to v skutočnosti viac reálne, než by sa mohlo zdať. Stačí sa pozrieť na niektoré „vtipnejšie“ príklady zo slovenského slovníka alebo sa pozrieť na ekvivalenty slov za hranicami niektorých slovanských krajín.

Čudná planéta je zábavná kniha, ktorá vyčarí čitateľovi úsmev na tvári. Priznám sa, že som po dočítaní knihy otravoval ľudí s názvami ako uchovávač potravy, chodonasávač a raz som si špeciálne vyžiadal tekutinu na nervy. Áno, je to káva. Čudná planéta má v sebe niečo špecifické, čo sa nemusí úplne ľahko vysvetliť. Aspoň určite nie jedincovi, aktívne ponorenom v každodennom živote. Z toho si autor komiksu viac-menej nielen potmehúdsky uťahuje, ale ho skôr vtipne analyzuje. A zdvihnuté obočie môže byť druh odozvy, aký si opis knihy nezaslúžene získa. Bola by to však škoda. Nathan W. Pyle totiž pekne zobrazuje niečo, čo človeka môže (alebo možno aj nemusí) v živote napadnúť. A tým sú otázky absurdity a normálnosti, a ich definícií v každodennom živote.   

  • Originálny názov: Strange Planet
  • Počet strán: 144
  • Vydavateľstvo: Tatran, 2020
  • Preklad: Lucia Halová

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *