Komiksy

Batman: Rok jedna: Základná inšpirácia pre temného rytiera vo filme

Frank Miller napísal hneď dva kultové komiksy o Batmanovi. Prvý, Návrat temného rytiera je zároveň jeden z najlepších grafických románov vôbec. Druhý, Batman: Rok jedna, nie je len výborný origin príbeh, ale je taktiež jednou z významných inšpirácií pre Batmana Christophera Nolana. Podľa predbežných správ a nových informácií sa zdá, že aj Matt Reeves, režisér nového filmu o temnom rytierovi, sa taktiež nechal inšpirovať druhým dielom Franka Millera.

Pred nejakých časom síce režisér akékoľvek zrovnávania s Rokom jedna vylučoval, no na Twitteri nedávno zverejnil obrázok práve zo spomínaného diela. Skôr ako sa domnievať, či pôjde nový Batman v Millerových stopách, by som sa radšej pozrel na samotný komiks. Ten si aj naďalej udržiava svoju nákazlivú hodnotu jedného z najlepších príbehov o maskovanom pomstiteľovi.

Batman: Rok jedna nás od prvej strany nalaďuje na desivú atmosféru kriminality a korupcie, ktoré vládnu Gothamu. Z úvodných výstrižkov novinových reportáží sa dozvedáme frustrujúce prípady veľmi reálne skutočnému svetu. Príbeh nás privádza na úplný počiatok. A to nielen Brucea Wayne, ale aj poručíka Gordona. Obaja hrdinovia prichádzajú do Gothamu nezávisle od seba. Ich spoločné odhodlanie priniesť do mesta zmenu, ich však nepriamo spája dohromady.

Bruce Wayne je rozhodnutý stať sa Batmanom. Gordon je rozhodnutý nepodľahnúť korupcii v policajnom zbore a robiť si svoju prácu svedomito. Dvaja neohrození bojovníci s citom pre spravodlivosť však tentoraz nestoja proti žiadnemu významnému protivníkovi, akým je Joker alebo Bane. Naopak, obaja hrdinovia musia čeliť mafii prepletenej s politikou, korupcii v justícii, korupcii v polícii a aj v najvyšších spoločenských kruhoch. A obaja sa vydávajú na boj s kriminalitou, ktorú tieto prehnité inštitúcie nepriamo vyživujú.   

Batman: Rok jedna má typické millerovské atribúty, ktoré umelec zdieľa naprieč pestrou paletou svojich diel.

Podobne ako spomínaný Návrat temného rytiera alebo Millerova verzia Daredevila, aj Rok jedna sa vyznačuje temnou atmosférou, odvážnym realizmom a vážnymi politickými a sociálnymi témami. Realizmus je kľúčový faktor. Scéna ako sa Bruce snaží pomôcť prostitútke je pekný príklad ťažkých začiatkov temného rytiera. V podobnom duchu sa nesie aj prvý útok na troch grázlov, teraz už v tradičnom kostýme netopiera. Keďže Batman sa veľmi silno drží svojho kódexu nikoho nezabíjať, prvá bitka na požiarnom schodišti je viac než náročná. A nie je divu, že mladý pomstiteľ končí od vyčerpania ležať uprostred spacifikovaných zločincov.

Je to práve tento typ realizmu, ktorým sa nechal inšpirovať aj Christopher Nolan. Batman začína (2005) má síce svoj vlastný príbeh, no film obsahuje veľké množstvo odkazov práve na komiks Rok jedna. Či už ide o tematiku korupcie, Batmanovu zraniteľnosť alebo niektoré vedľajšie postavy, ako je napríklad skorumpovaný policajt Flass, Nolanov film sa o Millerov komiks zásadne opiera. Dokonca celý Batmanov útek pred políciou z Arkhamovho ústavu je silno inšpirovaný práve zásadným momentom v komikse. Treba však isto poznamenať, že ide skôr o odkazy na Millerov komiks než o právoplatnú adaptáciu. Batman začína stojí na vlastných nohách, aj napriek tomu, že inšpirácie sú jasne definované.

Okrem toho, že Rok jedna sa zapodieva skutočnými korupčnými problémami, Miller využíva preňho typické dospelé ponímanie svojich postáv. Toto je najkrajšie vidieť v prípade poručíka Gordona. Gordon vystupuje v komikse v podobnej úlohe ako Frank Serpico vo filme Sidneyho Lumeta, Serpico (1973). Okrem toho má však doma tehotnú ženu a Miller dáva Gordonovi oveľa širší rozmer, keď mu do cesty posiela atraktívnu detektívku. Typicky silný a nepodplatiteľný hrdina sa razom stáva otrokom svojich pudov. Táto Millerova úprimnosť odhalená v množstve vnútorných monológov, opisujúcich myšlienkové pochody postav, dodáva jeho dielu ešte oveľa viac konfliktu a drámy.

Batman: Rok jedna je jeden z najpôsobivejších origin príbehov, aké boli v oblasti komiksových superhrdinov napísané. Frank Miller nám ukazuje Gotham ako reálne mesto hriechu. Jeho ponímanie zločinu je na spoločenskej báze a síce sa jeho komiks neteší prítomnosti žiadneho konkrétneho protivníka, Rok jedna s dokonalou vierohodnosťou vykresľuje vznik a dokonca nutnosť Batmana.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *